м. Харків, 61037, вул. М. Гомоненка, 10
Vivat книжковий
інтернет-магазин

«Видавничий бізнес — це фактично тоталізатор»: інтерв’ю з видавницею Юлією Орловою

17.06.2020
Наймасовішим аналогом «виходу у світ» під час карантину та виплеску думок та емоцій для декількох мільйонів українців залишаються соціальні мережі. Саме там під час діджитального спілкування ми нотуємо переліки рекомендацій друзів «Що читати на карантині», переходимо на сайти книгарень та чинимо крихкий невпевнений опір відчайдушним акціям, які все частіше закінчуються замовленнями. Тож як справи у сучасних українських видавництв, що і скільки читають у карантин та що змінилося в уподобаннях аудиторій — розповідає видавчиня Юлія Орлова, яка близько 15 років веде видавничий бізнес та перебуває у пулі топових українських видавців, привчаючи українців читати та формуючи літературний та інтелектуальний смак сучасників. 

Тренди карантину

Яку літературу під час карантину обирали читачі видавництва Vivat та чи змінилися їхні уподобання?

Читачі не обирають видавництво, читачі обирають, перш за все, автора і книгу. Видавництво у цьому процесі є посередником. Але ми, звісно, бачимо тенденції попиту. 

Зміни уподобань відбулися. Якщо раніше читачі обирали переважно літературу бізнес-напряму або self-help, то зараз людям, певно, складно налаштуватися на самоосвіту. Можливо, тому що рівень тривожності високий. У нас підвищилися продажі художньої літератури. І як завжди — добре продається дитяча, а ось бізнес-література відчутно провалилася. І я відчуваю, що людям потрібно відволіктися, відпочити. Я також придбала декілька книжок, щоб почитати під час карантину, дуже цікавих і потрібних мені. І ось, я починаю читати. Книги хороші, але мені, як то кажуть, не заходить, ніяк не можу взяти і дочитати до кінця. Настрою читати бізнесову літературу немає.

За умов вимушеної ізоляції чи виявилося більш активним Ваше читацьке ком’юніті?

Мені б дуже хотілося відповісти «так», але «ні». Вочевидь, в умовах кризи книга не є першочергово необхідним придбанням. Щодо інтересів читачів — зараз вони розподілилися рівномірно. Але, на жаль, я не можу сказати, що в нас збільшилася кількість замовлень в інтернет-магазині, зумовлена збільшенням вільного часу у період карантину. Скоріше, все залишилося у такому ж режимі. З іншого боку, я рада, що не впали.

Видавничий бізнес працює, незважаючи на карантин. Формуються замовлення на друк. Чи зміниться стратегія видавництва з огляду на зміни соціальних сценаріїв? 

Дуже хороше питання. Швидше за все, так, стратегія зміниться, але ми ще не відчули трендів, і тому не розуміємо, як саме. Ми бачимо тенденції, але вони ще досить непевні. Наприклад, не можна однозначно стверджувати, що бізнес-література досягла свого піку і зараз у стадії падіння. Швидше «ні», чим «так». Проте, яким саме чином зміниться світ після всього, що відбувається зараз, не спрогнозує жоден футуролог. 

Ми маємо множинну вірогідність сценаріїв. Ми або повернемося до звичного життя і вмить про все забудемо, або щось, якісь нові цінності, відбиття острахів, залишаться в нас і змінять внутрішньо настільки, що ми ніколи вже не станемо колишніми. У зв’язку з цією невизначеністю дуже складно говорити про те, яким чином зміняться тренди.

Єдине, що, на мій погляд, однозначно не втратить актуальності — це дитяча література. Цей тренд зберігатиметься. Але змінимося ми як видавництво. Перш за все, у бік максимальної гнучкості, ще уважніше спостерігатимемо за тим, що відбувається. Ми намагатимемося дуже швидко підлаштовуватися та купувати авторські права на щось нове і цікаве. Ми привозитимемо ментально нові книжки закордонних авторів, видаватимемо цікавих українських письменників — наш вибір відповідатиме запиту сучасності та суспільному сценарію більше, ніж будь-коли. 


В яку сторону дивитиметься читач — сьогодні доки невідомо. Але як тільки зрозуміємо — реагуватимемо дуже швидко.

Чи понесли видавництва відчутних збитків? 

Так. І це стосується не лише України. По всьому світові видавничий бізнес втрачає великі гроші. Я вже казала вище — книги не є першим пріоритетом для людей. І зараз вся індустрія це відчула. 

Але, на відміну від України, у розвинених країнах напрям книговидавництва дотується державою, меценатами, грантами. Наша держава не дотує взагалі. І тому ця карантинна криза занадто боляче відіб’ється на нашій галузі. 

Певно, найгірше прийдеться середнім видавництвам. Бо у маленьких видавництв маленькі штати, 3-5 людей. Там у ручному режимі можна здійснювати кризовий менеджмент і завжди можна домовитися про особливі умови співпраці на період кількох місяців. 

Своєю чергою, великі організації мають запас міцності, досвід управління грошима, оперують серйозними бюджетами. З акумульованими фінансовими активами вочевидь легше пережити кризу. А ось середнім видавництвам, які ще не мають впевненого досвіду управління фінансовими ресурсами, або ще не акумулювали ліквідні активи, але вже встигли наростити штат, буде важко. 


Вже зрозуміло, що виживуть не усі видавництва. Частина зменшить свої об’єми, частина поставить видавничий бізнес на паузу або повністю з нього піде.

Ми теж вийдемо з великими втратами, але, сподіваюся, не переможені. А збитки у нас, звичайно, мільйонні.

Що Vivat запропонує сектору креативних індустрій у 2020 році? 

Видання для аудиторії креативного сектору економіки належать до категорії бізнес-літератури — одного з генеральних напрямків видавництва. Книги з тем пошуку творчої впевненості, потенціалу, розвитку неформатного мислення регулярно з’являються на полицях нашого інтернет-магазину. На жаль, зацікавленість у цій літературі зараз нижча, ніж зазвичай.

Книжкоprom 

Як змінились маркетинг- та комунікаційна стратегії видавництва, зважаючи на новий стан речей? Які інструменти та канали промо використовували раніше? Від яких довелось відмовитись? 

Комунікаційна стратегія видавництва — річ доволі прозора. Спілкування з читацьким ком’юніті відбувається зазвичай під час презентацій книг та за допомогою онлайн-каналів. 

Facebook, Instagram, інтернет-магазин Vivat та офіційний сайт видавництва — наші постійні офіційні майданчики. Огляди новинок, статті та інтерв’ю ми публікуємо в українських медіа і нас легко побачити на сторінках топових видань. Це тішить, бо тема книги завжди була і буде більш інтелектуальною, ніж суто комерційною. 

У найближчих планах — розширити пул комунікаційних каналів, вийти на YouTube, створити Telegram-канал. Моя місія як видавця — популяризувати книгу поміж різних аудиторій, тож, ми йтимемо туди, де читачеві буде зручно з нами спілкуватися. 

Куди ми точно зараз не дивимося — то це у бік телебачення. Вартість медіакампаній у цій сфері неспіввідносні з можливостями маркетингових бюджетів українських видавництв. Тому цей канал комунікації доки що залишиться у нашому списку бажань. Проте уважно дивимося у бік радіо, бо хочемо мати можливість брати участь у важливих дискусіях, обговорювати ті проблеми, які виникають в нашому бізнесі, займатися промоцією читання. Напрям радіо у нас недопрацьований, і ми йтимемо туди. 

Як вимірюєте ефективність каналів, за якими KPIs?

У нас є зрозумілий та цілком вимірюваний KPI — це присутність бренду Vivat у медіапросторі. Нам цього вистачає. Ще один критерій — впізнаваність. Це дуже відчувається на бізнес-зустрічах, під час спілкування та першого знайомства у складі високих делегацій. Тебе або знають, або ні.

Ми відчуваємо, що впізнавані. Нам важливіший наш образ в інформаційному полі, те, в якій тональності про нас говорять. Звісно, коли ми глибше занурюватимемось у digital, аналітика стане іншою.

Поділіться прикладами креативних рішень у промо

Нам подобається створювати настрій, тому до деяких наших книжок ми створюємо сувеніри або навіть прикраси. Наприклад, у комплект до підліткових книг ми додали значки, які можна носити на одязі, наплічниках, поясних сумах. А для лінійки дитячих книг, розрахованих на середній шкільний вік, 3D-наліпки на телефони та планшети. У наші практиці було навіть створення особливої прикраси «Місяцівна» для однойменної книги Дари Корній.

104359254_942433252870986_5577695112256413069_n.jpg

104568250_3457063420975219_2749712046373380706_n.jpg

Інтерв’ю підготувала Ірина Почапська
Джерело: creativity.ua