м. Харків, 61037, вул. М. Гомоненка, 10
Vivat книжковий
інтернет-магазин

Український інститут книги опублікував брошуру Report on the State of Publishing in Ukraine. 2018-2019

02.10.2019

Експерти стверджують, що сукупний валовий дохід українських видавництв у 2018 році склав €80–100 млн. Про це свідчать дані, які оприлюднив Український інститут книги у брошурі Report on the State of Publishing in Ukraine. 2018-2019, електронний варіант якої з’явився на офіційному сайті Інституту.

Як розповіла в ексклюзивному коментарі Читомо керівниця аналітичного відділу Інституту книги Ірина Батуревич, під час створення брошури обсяги книжкового ринку визначалися за експертними оцінками. Серед опитаних — найактивніші та найбільші гравці ринку, зокрема й ті, що проводили власні дослідження і погодилися поділитися цифрами з УІК.

«Проте цю цифру ми обіцяємо конкретизувати уже цього місяця, базуючись не на експертних оцінках, а на власному дослідженні», — додала вона.

За інформацією установи, ціна на художні видання у 2018 році в середньому по ринку становила €3–4, на нон-фікшн видання — €4–5, дитячі видання мали надзвичайно широкий діапазон цін (від €0.5 до €25), проте середня ринкова ціна дорівнювала €2. Найпопулярніша категорія серед читачів – €4.5.

Бестселером на українському ринку, за даними продажів великих видавців станом 2018-ий, можна вважати видання, продане накладом понад 10 тис. примірників за 2 місяці.

Також Український інститут книги оприлюднив інформацію щодо суб’єктів видавничої діяльності. Минулого року в Україні їх було зареєстровано 739 тис. 7 одиниць, кількість видавців склала близько 2 тис. гравців, проте активних видавців на ринку, за експертними оцінками, було 300.

Лідером за кількістю виданих назв, як і минулих років, став «Клуб сімейного дозвілля». Видавництво прозвітувало держорганам про 876 назв книжок (для порівняння, 2017 була 1 тис. 52 назви). На другому місці залишилося видавництво «Ранок» із 702 назвами (2017 року їх було 602). Якщо враховувати лише комерційний сегмент, наступними йдуть видавництва «КМ-Букс», «Фоліо» та «Віват».

За накладами лідерами 2018-го стали: «Ранок», «Клуб сімейного дозвілля», «Віват», «КМ-Букс» та «Фоліо». Дуже близько до першої п’ятірки тримається «Видавництво Старого Лева». Перші два змогли позмагатися і випередити навіть видавців навчальної літератури («Генеза», «Основа», «Інтелект України», «Підручники та посібники»).

Хоч і не увійшли до першої десятки, проте демонструють активність на ринку дитяче видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», «Наш формат», що спеціалізується на нон-фікшн сегменті та «Рідна мова», що видає художню та комікс-літературу – судячи з накладів, ці видавництва також користуються великою популярністю серед читачів і подекуди можуть конкурувати з гігантами ринку.

«Малі та середні видавництва активно працюють над створенням власних ніш, дехто вдається до створення «мікрохолдингів», поєднуючи видавництво, власну книгарню та івент-простори, відтак працюючи над створенням спільнот. Політика більшості видавництв стала помітно вирізнятися стратегією посилення бренду видавництва та активнішою роботою із аудиторією», – відзначають в УІК.

2018 рік відзначився рекордною кількістю книжок, виданих за роки незалежності українською мовою – 16 тис. 857 назв, із так само рекордним накладом – понад 38 млн примірників, що склав майже 81% від загальних тиражів – понад 47 млн примірників. Проте позитивна динаміка пояснюється в основному зростанням держзамовлення. Книжок російською ж торік вийшло значно менше – лише 3 тис. 253 назви.

За лідерство у книговиданні традиційно змагалися Київ (43% накладів) та Харківська область (42% накладів). За ними з великим відривом йдуть Тернопільська та Львівська області (близько 4% накладів).

Частка комерційних видань (trade publishing) у 2018 році склала 37% (близько 17 млн примірників), частка навчальної та методичної літератури — близько 30 млн примірників.

«Це високий показник, оскільки ніколи раніше наклади навчальної літератури не перевищували 55%, зокрема у рекордному за накладами 2013 році частка підручників та посібників становила 53%», – наголосили в установі.

Також у брошурі вказано, що, за результатами 2018 року, на одного мешканця України припадало 1,5 книги (за всіма видами видань).

Завантажити видання Report on the State of Publishing in Ukraine. 2018-2019 можна за посиланням


Джерело: Читомо