м. Харків, 61037, вул. М. Гомоненка, 10
Vivat книжковий
інтернет-магазин

Стрес: 5 перших ознак та 5 найкращих способів його побороти

16.12.2019

В ритмі сучасного життя важко уникнути навантаження та переживань. Проте хвилювання – це одне, а стрес як клінічний діагноз – зовсім інше. Як відрізнити перше від другого, як побороти накопичену втому та що почитати з цього приводу, - зібрали для вас цікаву та корисну інформацію.

 

Що таке стрес насправді?

Справжній стрес – це захисний механізм організму. Коли ви напружені – працюєте «на повну», хвилюєтесь, боретесь, ризикуєте, навіть відчуваєте збудження чи натхнення, ваше тіло мобілізує всі свої ресурси, і фізичні, і психологічні. Насправді, в цьому немає нічого поганого. Погано, коли немає балансу, гармонійного поєднання напруги та розслаблення. Тоді резерви вашого тіла та мозку потрохи вичерпуються а руки опускаються  - це і є справжній ефект накопиченого стресу.

Як не дивно, розпізнати його вчасно не завжди просто, але дуже важливо. Тож розгляньмо симптоматику.

«Тривожні дзвіночки». Як вчасно визначити, що у вас накопичений стрес?

1.     Зацикленість. Якщо ви почали помічати, що вас переслідує якась нав’язлива думка, або ви постійно повторюєте одні й ті самі рухи, наприклад, чухаєте потилицю, або по 10 разів на день перевіряєте, чи закриті двері вдома – це ознака того, що мозок перевантажений. Він більше не може концентруватись на поточних завданнях, тож відволікається на другорядне, малозначуще.

2.     Прокрастинація та пасивність. Протягом робочого дня ви займаєтесь дрібницями і не можете заставити себе взятись за великі і важливі проекти. Ввечері, після роботи та на вихідних ви марно витрачаєте час –  лежите на дивані та гортаєте стрічку в Instargam. Вечеряєте бутербродами, бо сил на приготування чогось смачненького теж немає.

3.     Неадекватне реагування. Будь-яка дрібниця може вивести вас з рівноваги – ви можете розридатись через зауваження шефа або скипіти та посваритись із чоловіком/жінкою через непомиту тарілку. Незначуща неприємність може стати останньою краплею в повному до країв сосуді.

4.     Розлади сну та харчування. Ви погано засинаєте, просипаєтесь серед ночі, а вранці відчуваєте себе так, ніби й не закривали очі. Апетиту немає або він, навпаки, надмірний.

5.     Проблеми зі здоров’ям. Якщо вам здається, що ви не просто втомились, роздратовані чи апатичні а фізично «розсипаєтесь» на ходу – це привід звернутись до лікаря. Прояви хронічних захворювань, постійні застуди через зниження імунітету, захворювання шлунку, запаморочення, постійний головний біль, - все це може бути симптоматикою сильного стресу, звільнятись від якого треба негайно.

А, власне, що робити?

Звісно, можна звернутись до лікаря – якщо справи кепські і стрес вже відбивається на фізичному самопочутті. Психолог чи психотерапевт може виписати вітамінній курс, що зміцнить організм зсередини, та заспокійливі засоби. Та в будь-якому разі порадить:

-        збільшити  рівень фізичної активності.Тренажерна зала, басейн, прості прогулянки на свіжому повітрі – згодиться все;

-        більше спілкуватись із близькими. Тепле спілкування із людьми, які викликають у вас довіру (близькими друзями, родичами) створить відчуття безпеки та спокою;

-        частіше обійматись. Так-так, вчені вже давно довели методом досліджень, що теплі обійми знижують рівень стресу;

-        поплакати. Сльози не позбавлять вас проблем, проте дадуть вихід негативу, що накопичувався всередині тижнями, а то й місяцями;

-        зайнятись творчістю. Малюйте, ліпіть з глини, пишіть книжки. Не обов’язково робити те, що виходить у вас дуже добре. Важливо робити те, що приносить задоволення.

-        читати хороші книжки. Можна художні, можна психологію – останні особливо корисні, ви краще зрозумієте свій стан і навчитесь його контролювати.

Що почитати на тему?

«Емоційний інтелект» Деніел Ґоулман

Фундаментальна книжка з серйозним науковим підґрунтям, що пояснює звідки беруться ті чи інші емоції та, головне, як їх контролювати. Вона допомагає подолати внутрішні бар’єри та скоригувати емоційні моделі, закладені в глибокому дитинстві.

«Магічне мистецтво ігнорування» Сара Найт

 Авторка пояснює, як позбутися небажаних зобов’язань та не відчувати через це сорому й провини, а натомість витрачати свій час, енергію й гроші на те, що дійсно має значення. Керуючись її «заповідями» можна все життя прожити без стресу.

«Як бути спокійним» Анна Барнс

 Викладені методи розслаблення тіла й розуму, прийоми боротьби зі стресами й внутрішньою напругою стануть вам у нагоді на шляху до спокою й душевної рівноваги. Безліч корисних порад, цікавих ідей і дієвих заходів, які зібрані в книжці «Як бути спокійним», допоможуть відчути себе підготовленим до зустрічі зі світом, повним різних несподіванок.

«Зберігайте спокій. Щоденна інструкція з вирішення проблем» Раян Голідей, Стівен Генсільман

Якщо не можеш змінити ситуацію – зміни своє ставлення до неї. Саме цією філософією керуються автори книжки. Вони дають дієві поради щодо того, як спокійніше реагувати на неприємності, від яких не можна позбутися, та спрямувати свою енергію, сили та ресурси на речі, які можна змінити.

«Ічіґо-Ічіє Японське мистецтво проживати незабутні моменти» Ектор Гарсія, Франсеск Міральєс

 Японські секрети довгого і щасливого життя», перекладеної 50 мовами, розкривають концепцію, що покликана змінити життя мільйонів читачів. Завдяки їм ви навчитеся цінувати кожну мить життя та відкривати власний творчий потенціал.

 

Читай. Мрій. Дій.