м. Харків, 61037, вул. М. Гомоненка, 10
Vivat книжковий
інтернет-магазин

Прокрастинація: як припинити відкладати справи на завтра

12.11.2019

Зізнайтесь собі, що прокрастинуєте

Ви ж знаєте, з чого починаються зустрічі анонімних алкоголіків? З чогось на кшталт «привіт, мене звуть Сергій, і я - алкоголік». І недарма, адже будь-який психоаналітик скаже, що вирішення проблеми починається з її прийняття. Проаналізуйте свої «симптоми». Якщо ви протягом дня займаєтесь другорядними справами, відкладаючи важливі, якщо кількість пунктів у вашому переліку справ множиться у геометричній прогресії, якщо ви звикли чекати «вдалої нагоди» чи «правильного часу», аби розпочати щось, наші вітання – ви прокрастинуєте! І вам варто це визнати.

Обирайте вірну стратегію

Будь-яку стратегію подолання прокрастинації треба адаптувати під себе. Ви не маєте сліпо слідувати всім порадам з нашої або будь-якої іншої статті, якщо не відчуваєте в собі сил. Якщо ви втомлені фізично чи психологічно, переживаєте емоційний спад, почніть змінювати своє життя потрохи. Йдіть до мети дрібними кроками – це все одно краще, ніж стояти на місці.

Плануйте свій день

Найпростіша порада – витратьте 5 хвилин ввечері на те, щоб скласти перелік справ на завтра. Почніть свій день з перегляду цього переліку. Протягом дня викреслюйте з нього пункт за пунктом. Концентруйтесь на відчутті задоволення від виконаної задачі.

Оберіть щось одне

Коли будете планувати своє «завтра» подумайте про те, що саме у конкретному проміжку часу є для вас першочерговим. Невеличка підказка – зазвичай це саме те, що ви відкладаєте на потім. Адже саме важливі справи викликають у нас хвилювання, дискомфорт, через що і хочеться відкласти їх у довгий ящик. Обдумайте свій пункт №1. Дайте собі відповіді на запитання «Чи буду я задоволений/задоволена собою, якщо зроблю це завтра?», «Чи варто заради цього відтермінувати все інше?». Якщо так – зробіть над собою зусилля та вперед. Винагородою вам буде спокійна совість ввечері – найкраща мотивація.

Розбивайте

Користуйтесь принципом марафонців – не думайте про те, що вам треба подолати 42 кілометри. Розбийте цю дистанцію на чотири (ваш варіант) частини, та концентруйтесь на невеличкому поточному завданні. Так ви зможете навіть не помітити, як дістались фінішу.

Навчіться казати «ні»

Нерідко прокрастинація виникає саме тоді, коли справ найбільше. Ваша підсвідомість таким чином просто каже «це неможливо». Якщо відчуваєте, що перевантажені, не маєте сил на нові проекти та завдання, не погоджуйтесь взяти на себе додаткову роботу у розмові з начальником, не намагайтесь тягнути на собі побут самотужки, не встановлюйте перед собою собі цілей, яких не зможете досягти.

Вибачайте себе

Прокрастинація – це перш за все нестача мотивації. І її точно не побільшає, якщо ви коритимете себе за кожну відкладену справу. Визнайте, що маєте проблему. Пробачте себе. І рухайтесь далі. Врешті-решт, всі ми люди.

Тіште себе

Не можна оминути того факту, що відсутність мотивації нерідко виникає через втому, виснаження, неналежний фізичний стан. Тому не забувайте піклуватись про себе – віддавайте перевагу здоровій їжі, спіть вдосталь, не забувайте про регулярні заняття спортом (прогулянка пішки – це, між іншим, теж свого роду спорт). Більше знаходьтесь на свіжому повітрі, приділяйте час зустрічам із рідними та друзями, уникайте електронних девайсів та читайте якісні книжки.

 

Читай. Мрій. Дій.