м. Харків, 61037, вул. М. Гомоненка, 10
Vivat книжковий
інтернет-магазин

Паперові книжки та сучасні технології: поєднувати, не можна конкурувати

27.12.2019

Котрий рік поспіль чутно песимістичні прогнози щодо майбутнього друкованої книги. Вона, мовляв, «вимре», не витримавши конкуренції з електронними рідерами, аудіокнижками та звичайними смартфонами. В якомусь сенсі це правда: конкурувати видавцю із гаджетами складно, та й навіщо? Можна ж об’єднатись!

Так само, як зараз пророкують «смерть» друкованій книзі, наприкінці 19го – на початку 20 століття скептики прогнозували зникнення театру як культурного явища. Суперечки продовжувались роками, та історія розставила все по своїх місцях. Театр не зник. Він інтегрувався із сучасними технологіями та іншими мистецькими напрямками: нерідко в сучасних постановках використовується хореографія, 3D-візуалізації, масивні та дорогі декорації замінюються великими проекторами, що відтворюють якісну об’ємну картинку. З’являються вистави, адаптовані для людей із вадами зору та слуху. Театр еволюціонує, проте головне залишається незмінним: живі люди, живі емоції на сцені та відчуття повного занурення в події у глядача. Те саме відбувається і з книгою.

Сучасні електронні девайси мають безмежний потенціал з точки зору графіки та інтерактивності. Їх використання часом дешевше, ніж придбання друкованих видань. Проте, в книжках є те, чого немає в смартфонах та рідерах – в них є душа. Неперадавана атмосфера спокою під час читання, шелест сторінок та аромат свіжої типографської фарби. А ще можливість передавати книжки із покоління в покоління, створюючи справжні сімейні бібліотеки. Емоційні почуття та графічні враження від читання – це два боки однієї й тієї самої медалі. Виключити щось одне неможливо – відчуття будуть іншими. А от поєднати можна. І досвід західних колег це підтверджує. В Європі та Сполучених Штатах провідні видавництва вже давно розпочали процес інтеграції друкованої книги із технологічними новаціями.

Як сучасні технології змінюють традиційне книговидавництво

«Книгофони». Голландська рекламна агенція запровадила новий тренд в літературі, що стрімко набирає популярності. «Книгофон» має вигляд звичайної книжки зі спеціальним роз’ємом всередині. В нього можна вставити смартфон і читати, паралельно продивляючись відеоролики, що ілюструють події, які описуються в творі.

3D-книжки.Зазвичай це дитячі видання, енциклопедії, які можна вивчати як окремо, так і за допомоги смартфона. Варто навести на зображення, змальоване на сторінці, об’єктив камери вашого девайса, і картинка стане тривимірною.

«Просунуті» дитячі книжки. Вони можуть відтворювати звуки і програвати короткі відеоролики навіть без допомоги смартфона. Електронні модулі вбудовані просто в сторінки, на корінці розташовані акумулятори. Такі видання зазвичай розроблюються для наймолодших читачів. За їх допомоги діти вивчають алфавіт, запам’ятовують вірну вимову тих чи інших слів та вивчають навколишній світ – звуки природи, «голоси» тварин тощо.

AR-книжки. Друковані видання з доповненою реальністю не тільки дозволяють ілюстраціям оживати. Вони перетворюють читача на активного учасника подій у сюжеті. Зазвичай книжки із доповненою реальністю мають інтерактивну складову, елемент гри, що особливо цікаво для дітей та підлітків.

Синтез книг та технологій в Україні

«Книгофони», тривімірні малюнки, сторінки із вбудованими відеопрогравачами, - всім цим вже нікого не здивуєш у Європі, Сполучених Штатах, в Китаї. До України ця тенденція поки що тільки доходить. Одним з перших технологічних рішень в українському книговиробництві стала серія дитячих казок видавництва Vivat, створена спільно із  Едуардом Ахрамовичем. «Кіт у Чоботях», «Дикі лебеді», та «Спляча красуня» «оживають» за допомоги смартфону та спеціального мобільного додатку. Звичайні сторінки перетворюються в мультики чи ігри, і це - справжня панацея для батьків, які ламають голову над питанням «як заставити дитину читати».

Цікаво, що у всьому світі технологічні книжки дійсно створюються здебільшого для дітей, як спосіб звернути увагу молодого покоління на літературу та довести, що вона зовсім не нудна. «Привчившись» до таких незвичних видань, малюки пізніше із задоволенням читають звичайні казки, пізніше – класичні літературні твори.

Тож маємо надію, що технології в українському книговидавництві запроваджуватимуться і далі – не тільки заради гонитви за прогресом, а й задля інтелектуального розвитку нації.

Читай. Мрій. Дій.