м. Харків, 61037, вул. М. Гомоненка, 10
Vivat книжковий
інтернет-магазин

Не IQ єдиним. Як емоційний інтелект впливає на кар'єру

16.02.2018

Успіх людини обумовлений не стільки її інтелектуальним розвитком, скільки комунікаційними здібностями

Вам, імовірно, знайома ситуація, коли на зустрічі однокласників з'ясовується, що відмінник – гордість педагогів, призер фізико-математичних олімпіад, що досконало володіє трьома мовами і збирає ПК зі шкільного металобрухту – вже 15 років працює рядовим IT-фахівцем з окладом нижче середнього. Він не захистив докторську, не поїхав викладати в провідні технічні вузи світу і навіть не відкрив власну справу. Хоча був одним з найобдарованіших і найперспективніших в класі.

Чому люди з високим рівнем IQ часто менш успішні в бізнесі та особистому житті, ніж їх однолітки-середнячки, які не подавали особливих надій? Вся справа в рівні розвитку емоційного інтелекту (EQ), який грає не менш значиму роль в досягненні успіху, ніж інтелект академічний (IQ).

Поки відмінник штудіював навчальні посібники, однолітки вважали за краще більше спілкуватися. Вони вчилися встановлювати контакти, домовлятися, пристосовуватися і шукати вихід з нестандартних ситуацій, в які раціональний інтелектуал ніколи не потрапляв. В результаті ті, хто недоотримав необхідну кількість знань, прогуляв, недочитав, недовчив – досконало оволоділи навичками комунікації. Вони стали більш стресостійкими і гнучкими, навчилися краще справлятися з форс-мажорними та позаштатними ситуаціями. І саме завдяки цим якостям «пішли вгору».

Дані численних досліджень в різних наукових областях свідчать про те, що для успіху і просування кар'єрними сходами недостатньо тільки хорошої пам'яті, розвинутого логічного мислення і високих інтелектуальних показників. Адже інтелект складається не тільки з логічної (раціональної), але також з емоційної частини. Тому щодня даючи мозку нову порцію інформації, не можна забувати про емоційну сферу і займатися розвитком EQ.

В Америці зараз став популярним вислів: завдяки IQ ви влаштовуєтеся на роботу, а завдяки EQ – робите кар'єру ("IQ gets you hired, but EQ gets you promoted"). Психологи стверджують, що, якщо співробітник має високий IQ, але рівень його EQ низький, він не зможе грамотно реалізувати управлінський потенціал.


Завдяки IQ ви влаштовуєтеся на роботу, а завдяки EQ ’ робите кар'єру


Широку популярність поняття емоційного інтелекту набуло завдяки Деніелу Гоулману, психологу, науковому журналісту, чий рукопис "Emotional Intelligence" вийшов у США в 1995 році. Він розійшовся тиражем понад 5 млн примірників і був перекладений більш ніж на сорок мов. Такі авторитетні ЗМІ як The Financial Times і Wall Street Journal вважають Гоулмана одним з найвпливовіших бізнес-лідерів і мислителів цього сторіччя.

У його розумінні, емоційний інтелект – це «здатність виробити для себе мотивацію і наполегливо прагнути досягнення мети, незважаючи на провали, стримувати пориви, контролювати свої настрої і не давати стражданню позбавити себе можливості думати, співпереживати й сподіватися».

Якщо брати ширше, то емоційний інтелект – це вміння розуміти і розпізнавати свої та чужі емоції, наміри, бажання і почуття, а також ефективно впливати на свою і чуже поведінку за допомогою управління емоціями і почуттями. Це здатність направляти емоції на допомогу розуму, використовувати знання для розуміння причин проблем і можливості ці проблеми вирішувати. Чим краще розвинений EQ, тим точніше людина може аналізувати та інтерпретувати ситуацію і, відповідно, менше піддається стресу. А в спокійній обстановці й урівноваженому емоційному стані результати діяльності завжди вищі.

Привабливість підходу Гоулмана в тому, що управління емоціями – це навичка, яку можна напрацьовувати і розвивати. Якщо IQ з віком може знижуватися, більшість елементів у складі EQ лише вигострюються. Відповідно, людина, яка займається розвитком власного емоційного інтелекту, досягає високих результатів.

Теорія Гоулмана і може бути цікава всім, хто хоче детально вивчати взаємозв'язок емоцій і успіху, навчитися мистецтву соціальної взаємодії, емоційної грамотності, правилам побудови стосунків і уникнення конфліктів у сім'ї та суспільстві. З нею важливо ознайомиться батькам, які закладаю фундамент гармонійного розвитку особистості.

Перевірити свій рівень емоційного інтелекту можна за допомогою ряду методик і тестів, які допоможуть виявити у вас рівень його сформованості:

  • Тест емоційного інтелекту Мейера-Селовея – Карузо.
  • Тест на емоційний інтелект за методикою Н. Голла.
  • Тест на емоційний інтелект Гоулмана.
  • Опитувальник емоційного інтелекту «Емінем».

Якими б не були ваші показники тестів і на рівень EQ і коефіцієнт IQ потрібно пам'ятати: «Успіх зазвичай приходить до тих, хто занадто зайнятий, щоб його чекати». Прислухайтеся частіше до свого внутрішнього голосу, не обходьте увагою поради професіоналів і, звичайно ж, читайте більше книг.Джерело: nv.ua


Придбати книжку "Емоційній Інтелект" ви може в нашому інтернет-магазині