м. Харків, 61037, вул. М. Гомоненка, 10
Vivat книжковий
інтернет-магазин

Десятка найкращих українських книжок — Блог видавництва «Віват»

24.01.2022
Українські автори можуть торкнутися найпотаємніших закутків нашої душі. Ще з часів шкільної лави нам може здаватися, що вітчизняна література нудна й не вирізняється приголомшливим сюжетом. Утім, проаналізувавши безліч навіть шкільних творів у дорослому віці, люди помічають глибину, драматичність і захопливий сюжет, яким не надавали значення, коли були дітьми.
Українські письменники часто творили не завдяки, а всупереч системі. Адже саме так і загартується генерація геніальних талановитих людей, які пишуть глибоко та проникливо. Видавництво «Віват» зібрало найкращі українські книги. До нашого переліку увійшли і сучасні письменники, і класика української літератури, і романи для дорослих, і дитячі історії та оповідання.

«Енеїда», Іван Котляревський

енеида.jpg

Є українські книги, добре відомі нам ще з дитинства. Однією з них, поза сумнівом, є «Енеїда». Іван Котляревський вважається основоположником і класиком нової української літератури. Його твори характеризуються своєрідним стилем і багатющою мовою, яскравими описами та харизматичними персонажами.

Сюжет поеми «Енеїда» український письменник запозичив із однойменного твору Вергілія. Щоправда, ретельно переробивши й надавши нового звучання. За сюжетом козак на ім'я Еней вирушає в морський похід після падіння Трої.

Після появи «Енеїди» українська мова збагатилася на понад 1000 нових слів, якими ми послуговуємося і сьогодні. Це іронічно-гумористична поема, яка буде однаково цікава і дітям, і дорослим. А звичаї, одяг та страви українців, зашифровані в історії про пригоди троянців, відкриють вам ще більше цікавинок про українську культуру.

«Вечори на хуторі біля Диканьки», Микола Гоголь

вечера на хуторе.jpg

Безперечно, Микола Гоголь був талановитим письменником. Однією з найпопулярніших його книжок стала збірка історій та повістей «Вечори на хуторі біля Диканьки». Вона складається з двох частин. До першої входять розповіді про Сорочинський ярмарок, вечір перед Івана Купала тощо.

Друга частина — це добре відома всім нам розповідь «Ніч перед Різдвом», а також історія «Зачароване місце». Гоголь пише яскраві й цікаві повісті з елементами містики та фантастики. Читаючи книжку, ви зможете відкрити для себе чарівний світ українського села. Тут ви знайдете і відьом, і бісів, і вродливих дівчат, і веселі пісні.

Автору вдалося так детально й колоритно описати побут, що читач наче занурюється в ті часи й переживає всі події разом із персонажами. Чи є люди, які, читаючи «Вечори на хуторі біля Диканьки», не сміялися з історії козака Вакули та красуні Оксани?

До речі, цей твір входить не лише в топ українських книг. За сюжетами першої книжки Миколи Гоголя було знято кілька вдалих екранізацій. Це і сучасні адаптації, і мультфільми, і мюзикли, і, звісно ж, докладна екранізація улюбленої історії.

«Кобзар», Тарас Шевченко

кобзар.png

Твір заслужено потрапив у топ українських книг, і в багатьох рейтингах посідає чільне місце. Тарас Шевченко — всесвітньо відомий український поет, слава про якого розійшлася навіть за океаном. Ще й сьогодні в багатьох оселях українців можна знайти маленьку книжечку «Кобзар», у якій зібрана більшість поетичних творів Тараса Шевченка. Це найважливіші й уподобані безліччю читачів вірші й поеми.

Сьогодні Тараса Шевченка вважають класиком української літератури. Його творчість вивчають у школах із першого класу, а біографію митця знає чи не кожна дитина. До слова, «Кобзар» цікавий не лише як матеріал для вивчення української літератури. Ця книжка не залишить байдужою будь-яку мислячу людину. До збірки увійшли понад 200 поезій із цінними філософськими роздумами та життєвою позицією автора.

Твори Тараса Шевченка актуальні й сьогодні, саме тому «Кобзар» перекладають англійською, польською, румунською та іншими мовами.

«Лісова пісня», Леся Українка

лисова писня.png

Якщо ви шукаєте справді цікаві книги українською мовою, обов'язково прочитайте «Лісову пісню», написану відомою українською письменницею Лесею Українкою. Так, очевидно, у школі ви вже вивчали цей твір. Утім, це саме той випадок, коли книжку краще перечитати в дорослому віці.

Складається драма із трьох частин. Усі події відбуваються в прадавньому густому лісі, де живуть чарівні істоти з українського фольклору: мавки, водяники, русалки, перелесники тощо. Вони охороняють природу і захищають її гармонію та цілісність. Аж раптом цей спокій порушують люди. Дядько Лев зі своїм небожем Лукашем хочуть звести дім у цьому лісі. Мавка — дитина й безсмертна душа лісу, яка символізує собою чистоту та красу природи, — палко закохується в Лукаша.

Закохані намагаються вижити у світі, де панують закони людей, проте дівчину гнітить таке існування, а юнакові бракує відваги й сили волі, щоб відмовитися від звичного ладу й жити з Мавкою за законами лісу. Чим закінчиться історія кохання Мавки та Лукаша? Як мешканці лісу відреагують на вторгнення людей? До поеми увійшли цікаві та драматичні легенди й повір'я, які Леся Українка збирала протягом багатьох років.

«Ворошиловград», Сергій Жадан

жадан.jpg

Перейдімо від класиків української літератури до її сучасників. Сергій Жадан сьогодні відомий далеко за межами нашої країни, його книжки перекладають польською, німецькою, французькою та англійською мовами. «Ворошиловград» — один із перших романів письменника, який побачив світ ще 2001 року. Це досить жорсткий і серйозний твір, що вражає своєю реалістичністю.

Автор переносить читачів у невелике містечко на сході України. Сам Сергій Жадан народився і виріс на Донбасі. Тож характери й учинки персонажів у романі прописані максимально докладно й цікаво. Ви неначе занурюєтеся в атмосферу, що панувала на сході України в 90-ті роки минулого століття.

Тут немає яскравих пригод і несподіваних сюжетних поворотів. Це книжка про життя, як воно є, про людей, яких можна зустріти будь-де, про те, як вони дають раду із самотністю, тугою та безвихіддю.

Алкоголізм, бандитизм і перестрілки, жорстокість і безробіття. І на тлі всього цього — справжня дружба, підтримка та бажання змінити бодай щось довкола себе на краще. Атмосферу роману складно описати в кількох реченнях, проте враження від нього залишаються яскравими і глибокими. Такі книжки точно не забуваються й не стираються з пам'яті, а змушують ще довго роздумувати після прочитання.

«Танго смерті», Юрій Винничук

танго.jpg

Юрій Винничук — сучасний український письменник, відомий своїми глибокими та цікавими романами. Ми пропонуємо вам познайомитися з книжкою «Танго смерті», яка вперше побачила світ ще 2012 року. Сьогодні вона залишається однією з найкращих робіт автора, яку вподобали десятки тисяч читачів.

Події в романі розгортаються у двох часових проміжках. Усе починається з історії, що відбувається у Львові безпосередньо перед Другою світовою війною. Автор розповідає про чотирьох друзів різної національності, які стикаються з пригодами та складними подіями, закохуються та ненавидять, але при цьому завжди залишаються вірними й відданими одне одному.

Водночас Юрій Винничук показує сучасний Львів і навіть трохи Туреччини. Тут уже інші персонажі й події. Проте містичним чином ці два часові відтинки мають багато спільного. Чи зможуть вони перетнутися і що з цього вийде? Це роман із несподіваними сюжетними поворотами й непередбачуваним фіналом, який надихне вас не відриватися від книжки доти, доки не ви перегорнете останньої сторінки.

«Маруся Чурай», Ліна Костенко

маруся.jpg

Ліна Костенко найбільше відома своїми поезіями. Рими та образи, хитросплетіння слів та емоцій вражають і закохують у себе з перших рядків. Проте з-під пера авторки вийшли й великі за обсягом поетичні твори. Наприклад, «Маруся Чурай» — перший історичний романом Ліни Костенко, написаний у віршах. У центрі сюжету — легенда про відому українську народну співачку та поетесу. Події розгортаються у XVII столітті за часів Хмельниччини. Це трагічна історія кохання Марусі Чурай та Грицька, глибока розповідь про сильні почуття, що гармонійно поєднується з елементами містики та реальності.

У цьому творі авторці вдалося зобразити сильну духом особистість, яка на власному прикладі демонструє силу справжньої любові та віри. Події в романі поділені на дві сюжетні лінії. Перша — зародження стосунків між Марусею Чураївною та Грицьком. Це чуттєва і зворушлива історія, сповнена щирих почуттів, зради та обману.

Паралельно із цим Ліна Костенко описує історичні події: боротьбу українського народу проти польської шляхти. У романі згадуються реальні історичні постаті: Богдан Хмельницький, Северин Наливайко та інші. Завдяки тому, що твір написаний у віршованій формі, читається він напрочуд легко і швидко та залишає по собі приємний посмак.

«Амадока», Софія Андрухович

амадока.jpg

Якщо ви полюбляєте серйозну та складну літературу й готові прочитати понад 800 сторінок, обов'язково візьміть до рук книжку «Амадока». Це не просто роман, а справжнісіньке дослідження письменниці Софії Андрухович. Книжку авторка писала протягом трьох років і повністю відредагувала ще через три роки.

За сюжетом головний герой втрачає пам'ять на російсько-українській війні, яка розгортається на сході України. Через те, що його обличчя сильно змінилося, чоловіка ніхто не може впізнати. Залишившись без жодних доказів свого колишнього життя, зокрема й документів, головний герой змушений починати все з нуля.

У лікарню до пораненого головного героя навідується жінка, яка запевняє його, що він не хто інший, як її чоловік, який вважається зниклим безвісти на війні. Разом вони намагаються відновити втрачену пам'ять.

Письменниця проводить паралелі між зникненням не лише спогадів, а й цілих культур та народів. Недарма ж роман називається «Амадока». Саме таку назву має легендарне озеро, що розташовувалося на території України і протягом тривало часу було відображене на кожній карті, аж доки цілком не зникло з лиця землі.

У книжці порушуються проблеми російсько-української війни, Голокосту, розстрілів і політичних переслідувань української інтелігенції. Ілюзії та метафори, переплетіння доль, містичні події й реальні історії — усе це гармонійно поєднується поміж рядків і разом створює цілісний та глибокий твір.

«Тореадори з Васюківки», Всеволод Нестайко

тореадори.jpg

Ми перерахували вже кілька творів, але ще й досі не назвали найкращі дитячі книги українською мовою. А їх також чимало. Мабуть, найпопулярнішим дитячим письменником був і залишається Всеволод Нестайко. Він написав дуже багато добрих історій про дружбу, взаємовиручку й веселі пригоди юних героїв, що з них можна зібрати свою домашню дитячу бібліотеку. Ми пропонуємо вам познайомитися з найпопулярнішим твором автора — «Тореадори з Васюківки».

Це трилогія, головні герої якої — Ява та Павлуша — потрапляють у кумедні, а інколи навіть небезпечні ситуації, з яких завжди знаходять вихід. Хлопчики не втрачають оптимізму, допомагають один одному та вигадують веселощі на рівному місці. Як вам, наприклад, ідея провести метро під свинарником чи влаштувати матадорську битву з місцевою коровою?

«Камінний хрест», Василь Стефаник

хрест.jpg

Завершує наш перелік твір майстра експресіоністичної новели Василя Стефаника. Автор найбільше відомий своєю малою прозою. Це той випадок, коли письменникові вдається на двох-трьох сторінках оповідання так перейнятися історією своїх персонажів, що на осмислення і проживання твору потрібно витратити ще кілька хвилин чи навіть годин.

Найпопулярніший твір Василя Стефаника — новела «Камінний хрест». Автор охарактеризував цю історію як дослідження душі українського селянина, який через життєві обставини змушений покинути свої рідні землі й вирушити за океан.

У книжці наведений глибокий психологічний контекст у вигляді того-таки хреста, що його головний герой зводить як пам'ять про своє колишнє життя, яке вже точно ніколи не повернеться. Це новела про дивовижну силу волі людини, її бажання змінювати все довкола себе на краще і безпорадність, яка відчувається, коли зусилля та старання ніхто не оцінює. Стефаник порушує проблеми зв'язку з рідною землею, етики та моралі, бідності селян, яка призвела до того, що багато хто з них обрав кращу долю —міграцію до Канади.

Ми зібрали цікаві й захопливі книги українською мовою та пропонуємо вам твори і сучасників, і класиків вітчизняної літератури. Вирушайте в дивовижні книжкові пригоди, відкриваючи для себе харизматичних персонажів, приголомшливі сюжети та проблематику, що залишається актуальною і сьогодні. Українська література — це Шевченко і Котляревський, Жадан і Забужко, Андрухович і Винничук. Усі книжки, наведені в нашому переліку, ви можете придбати на сайті видавництва «Віват». У каталозі ви знайдете й інші твори указаних вище письменників, які допоможуть ще ближче познайомитися із творчістю та особистістю автора.