Емоційний інтелект: як приборкати власні пристрасті

Як побороти страхи? Чому так важко впоратись із гнівом? Як пережити нещасливе кохання? Відповіді на всі ці питання у своїй книжці «Емоційний інтелект» дає Деніел Гоулман.

 

Не так давно вченими було доведено: розум людини має дві складові – інтелектуальну і емоційну. Поки IQ (коефіціент інтелекту) відповідає за раціональний аналіз навколишньої дійсності, EQ (emotional intelligence) відповідає за розуміння процесів, які відбуваються всередині людини та в тих, хто її оточує. Про те, що важливіше і дискутувати не варто, проте очевидно, що нормально існувати в соціумі може лише та людина, в якої добре розвинені обидва розумові полюси. Тож розберемося, що представляє собою емоційний інтелект, звідки він береться та чи можливо його розвинути.

Еволюція свідомості = еволюція EQ

Емоції виникли у людини чи не раніше, ніж здатність до раціонального мислення. Наші предки навчились лютувати для того, щоб кров приливала до їх рук – це допомагало швидше схопити зброю і вправніше із нею вправлятись. Вони навчились дивуватись для того, щоб брови мимоволі підіймались – це розширювало кут огляду і давало можливість швидше помітити небезпеку. Вони навчились любити, для того, щоб їх тіла набували розслабленого стану – це робило взаємодію між людьми простішою, дозволяло розмножуватись швидше і ефективніше. Емоції виступали інструментом виживання: вони рятували від хижаків, стимулювали до вивчення світу, забезпечували збереження виду і збільшення його популяції. Кілька тисячоліть тому емоції були життєво необхідними.

Що ж відбувається зараз? Безумовно, уявити повноцінне і щасливе життя сучасної людини без відчуття радості, закоханості, а іноді й суму, неможливо. Проте все частіше емоції лише заважають нам. Спалах гніву може зруйнувати відносини з близькою людиною, відчуття страху відсунути підвищення на роботі "в довгий ящик", емоція смутку може зробити людину вигнанцем. Тут і приходить на допомогу емоційний інтелект – здатність керувати своїми почуттями та ефективно їх використовувати.

Як опанувати свої емоції: ефективні поради від Деніела Ґоулмана

Деніел Ґоулман – американський психолог, письменник і журналіст. Саме він першим виголосив термін EQ, революційний для класичної психології початку 2000-их. В своїй книзі «Емоційний інтелект» він дає повне визначення терміну, розповідає про те, як та чому він виникає, і що із ним робити. В своєму фундаментальному творі науковець описує структуру EQ, що складається з особистої компетентності та соціальної. Аби розвинути першу, особисту складову, впевнений автор бестселеру New York Times, людина має:

·        прислухатись до себе – знати і відчувати свій внутрішній стан, розуміти свої можливості та переваги;

·        саморегулюватись – вміти контролювати власні потреби та бажання;

·        мотивуватись – розуміти, що може допомогти досягнути тих чи інших цілей.

Що ж до соціальної компетентності, тієї, що потрібна задля ефективної взаємодії з оточуючими, головні її складові – це:

·        емпатія (розуміння почуттів, емоцій та потреб інших);

·        соціальні навички (вміння провокувати виникнення тих чи інших емоцій у людей).

Задля того, аби досягнути особистої та соціальної компетентності потрібно перш за все… зрозуміти власну фізіологію. Знаючи, як працює ваш мозок, зможете пояснити собі, чому в той чи інший момент безпідставно бентежитесь. Розуміючи, як працює нейронна мережа в організмі, будете знати, чому гніваєтесь. Осмислення фізичного підгрунтя – кращий шлях до опанування власних емоцій.

Книжка Гоулмана «Емоційний інтелект» – це такий собі путівник, мапа, що дозволить вам вирушити цим непростим шляхом і не заблукати у хащах непростої наукової термінології. Замовляйте книжку на сайті видавця та мерщій на зустріч гармонійному та спокійному життю!

 

Читай.  Мрій. Дій.

Написать отзыв

Пожалуйста авторизируйтесь или создайте учетную запись перед тем как написать отзыв