м. Харків, 61037, вул. М. Гомоненка, 10
Vivat книжковий
інтернет-магазин

Зупинись! Як протистояти культу самовдосконалення і бути щасливим

20.02.2020

«Зупинись! Як протистояти культу самовдосконалення і бути щасливим». Саме таку назву має книжка психолога Свенна Брінкмана, яка нещодавно вийшла друком у видавництві Vivat. В ній автор каже про необхідність дистанціюватися від культури прискорення та позбавитись від спричинених нею почуттів занепокоєння та дискомфорту.

Сучасний світ рухається дедалі швидше і швидше. Ми постійно змушені опановувати нові технології, переживати чергові реорганізації на роботі й витримувати навалу швидкоплинних трендів у моді, харчуванні, медицині.  Ми працюємо в компаніях, що безперервно «навчаються». Єдина константа для них – нескінченні зміни, а єдине, у чому ми можемо бути впевнені, - те, що ми дізнались вчора, завтра вже застаріє. У таких умовах з’явилась та швидко зростає ціла армія бізнес-тренерів, коучів, консультантів з мотивації, спеціалістів з особистого розвитку, терапевтів. І кожен з них спонукає нас рухатись уперед, гнатись за омріяним успіхом без зупинки. Чи є у цій гонитві місце для щастя та внутрішньої гармонії? Свенн Брінкман дає дієві поради щодо того, як не втратити себе у сучасному житті нашвидкуруч.

Припиніть самокопання

Що більше ви копатиметеся в собі, то гірше почуватиметеся. Лікарі називають це парадоксом здоров’я: що більше допомоги дістають пацієнти, то частіше вони самотужки ставлять собі діагнози й тим гірше почуваються. Більшість гуру самовдосконалення спонукають вас щось вирішувати, керуючись внутрішнім голосом. Не чиніть так. Це кепська ідея. Візьміть за звичку вдаватися до самоаналізу хіба що раз на рік. Літній відпочинок – найкращий час для цього. У складних питаннях спосіб пошуку відповідей часто сприймають як інструмент «віднайдення себе». Але цей шлях майже завжди вестиме до розчарування, і зрештою ви, знесилені, валятиметеся на дивані, заїдаючи свої гризоти солодощами.

Подивіться назовні

В той час, коли коучі вчать нас шукати відповіді на всі питання всередині, аби реалізувати свій потенціал, можна чимало дізнатись про життя, визирнувши в реальний світ, який довкола. Навчіться насолоджуватися красою природи та здобутками культури – кінематографом, живописом, театром або балетом. Влаштовуйте пікніки та відвідуйте музеї принаймні раз на місяць.

Читайте романи, а не книжки про саморозвиток

Біографії завжди перебувають у топі списків бестселерів, але найчастіше вони просто описують доволі банальні «історії успіху» знаменитостей і пропагують ідею, ніби життя можна повністю контролювати. Те саме стосується й посібників із самодопомоги. Зрештою вони лише вселяють у людину зневіру в її здатності досягти щастя, багатства та здоров’я. Натомість романи дозволяють вам зрозуміти: людське життя – це дещо складне й не завжди кероване. Тож читайте хоча б один роман на місяць.

Навчіться казати «ні»

В умінні сказати «Я не хочу цього робити» криється велика сила і упевненість у собі. Тільки запрограмовані роботи завжди з усім погоджуються. Наприклад, якщо ви перебуваєте на тренінгу з ефективності й ваш керівник вимагає, щоб ви пройшли курс «особистого розвитку», просто ввічливо відмовтеся. Намагайтеся говорити «ні» принаймні кілька разів на день. 

«Momento mori»

Стоїчний афоризм проголошує: «Пам’ятайте про смерть». Це може видатися концентрацією на негативі, але насправді, якщо ви щодня витрачатимете певний час на роздуми про свою смертність, то цінуватимете життя більше. Вже те, що ви здорові, маєте дах над головою та їжу до сніданку робитиме вас щасливішим. І витрачати час на чергову книжку «10 кроків до успіху» або на третій за місяць тренінг не захочеться.

Розмірковуйте про минуле

Якщо вам здається, що зараз все погано, просто пам’ятайте, що могло б бути ще гірше. І, напевне, буде. Минуле натомість що більше віддаляється, то видається світлішим і приємнішим. Коли хтось надаватиме плани для інновацій і «бачення» подальшого розвитку, нагадайте йому, що раніше, можливо, було не так і погано. Всі сучасні коучінгові моделі будуються за принципом розмірковування «тут і зараз». Але жити «тут і зараз» можуть хіба що тварини. Людям має бути притаманний аналіз та врахування минулого досвіду.