м. Харків, 61037, вул. М. Гомоненка, 10
Vivat книжковий
інтернет-магазин

Токсичний вантаж: як припинити перейматись щодо минулого

24.01.2020

Спогади – це добре тільки тоді, коли вони приємні. Та, на жаль, так влаштована людська свідомість, що світлі згадки стираються з пам’яті досить швидко, а от «витравити» з неї тяжкі – справжня проблема. Підібрали кілька порад, що допоможуть позбавитись токсичного вантажу минулого та почати жити щасливим сьогоденням.

 

Виправте те, що можна виправити

Зазвичай, негативний досвід минулого залишає серйозні відбитки у теперішньому. Обзавелися купою комплексів через розрив із коханою людною? Позбавтесь від них за допомогою роботи над собою та психоаналітики. Втратили кілька років життя, які можна було б використати задля саморозвитку та професійного зростання? У вас попереду чимало часу – надолужуйте! Багато з того, що було втрачено у минулому, можна компенсувати рішучістю на наполегливістю у сьогоденні.

 

Поставтесь до минулого як до уроку

Найважчий якір для поганих спогадів – почуття провини. Якщо відчуваєте, що в тій чи іншій ситуації припустились помилки, припиніть картати себе за неї. Проаналізуйте ситуацію та спитайте себе, як треба було вчинити в тій ситуації. Вилучіть урок і, бажано, запишіть свої висновки у щоденнику, пообіцявши собі, що наступного разу вчините вірно.

 

Вибачте себе та інших

 Зафіксуйте у свідомості важливу думку: ви – всього лише людина. А будь-яка людина, чи то правитель цілої держави, чи визначний полководець минулого, чи продавець квітів на сусідній вулиці,  - кожен помиляється. Це – генетична властивість і беззаперечне право Homo Sapiens. І ваше право в тому числі. Тож пробачте собі та іншим помилки минулого. Без внутрішнього тягаря провини та образи жити значно простіше.

 

Не перебільшуйте власну провину

Не варто вважати себе центром всесвіту. І не дивіться на власні помилки як на катастрофу. Всі події в людському житті відбуваються у контексті. І якщо вас спіткала невдача в особистих стосунках, кар’єрі чи бізнесі – це майже завжди не тільки ваша провина. Не перебільшуйте власну значимість. У хорошому сенсі.

 

Навчіться ставитись до себе в минулому, як до іншої людини

Чи пам’ятаєте ви себе у 5 років? А у 14? Непевне, спогади залишились, але озираючись назад, ви розумієте: то була зовсім інша людина. Подивіться так само на той час, події якого вас так непокоять. Адже з тих пір напевне минуло чимало днів, тижнів, місяців або навіть років. І за цей період ви майже стовідсотково порозумнішали, набули нового досвіду та добряче попрацювали над собою. Оцініть різницю і зрозумійте: людина, яка тоді припускалась помилок – це вже не ви.

 

Подумайте про майбутнє

Якщо можливі великі невдачі, можливі і великі перемоги. Пам’ятайте про те, що у майбутньому можливо все. І лише від вашого особистого ставлення до життя, від вашого оптимізму та наполегливості залежить, чи буде ваше завтра світлим та радісним. Підказка: воно буде саме таким, якщо ви припините жити минулими поразками та віддаватиме більше енергії думкам про сьогодення та перспективи майбутнього.

Читай. Мрій. Дій.