м. Харків, 61037, вул. М. Гомоненка, 10
Vivat книжковий
інтернет-магазин

Школа майбутнього: віртуальна і доповнена реальність у навчанні

23.09.2019

Важкий рюкзак, контурні карти і нудні презентації на тридцятирічних проекторах – такий шлях до знань доводиться долати більшості українських школярів. Поки сучасні технології змінюють науку і медицину, енергетику та будівництво, молодша та середня освіта рухаються вперед досить повільно. Проте, рух все ж є. Принаймні у платних гімназіях і в клубах за інтересами можна поспостерігати за тим, як застосовуються сучасні освітні технології, і уявити, як виглядатиме школа майбутнього.

Інформаційні технології на службі освіти

Електронними підручниками, інформаційними базами даних та електронними тестовими завданнями вже нікого не здивуєш. Наступний крок в інтеграції інформаційних технологій у навчальний процес- це застосування віртуальної та доповненої реальності. Тільки уявіть: замість того, аби вивчати суху теорію про влаштування земної кулі, дитина може здійснити віртуальну подорож до центру Землі. Замість того, аби за допомогою атласу вивчати природнє різноманіття Африки, вона може «перенестись» на материк і побачити, як саванами мандрують слони і жирафи, ягуари та антилопи. Як вважаєте, що запам’ятається дитині більше? Питання риторичне.

VRта АR дозволяють не просто отримати нову інформацію, вони дозволяють її пережити, відчути та зберегти певні враження. Вони перетворюють теорію на практику і замінюють знання на досвід. І все це – зовсім не фантастика. VR та АR активно застосовують в школах Америки та Європи. Особливої популярності набула саме технологія доповненої реальності, адже нічого, окрім звичайного смартфона для роботи з нею не потрібно. Американські школярі залюбки блукають класами з телефонами в руках, відшукуючи в різних кутах віртуальні бактерії, хімічні елементи тощо.

Та чи «вимруть» книжки?

Про «смерть» театру говорили, коли з’явився кінематограф. Про «смерть» друкованого слова заговорили, коли з’явились е-книжки. Проте і театр і паперові книги живуть і розвиваються – щороку на підмостках ставиться все більше п’єс, а загальні наклади видань в Україні збільшуються. Книга, як і театр, навряд чи колись спіткає сумна доля, адже вони містять не тільки інтелектуальну, але й духовну складову. Книга – це частина того фундаменту, на якому будується морально-морально-етична система людей, їх цінності, навіть психіка. Це давно зрозуміли західні вчені, тож нові AR-додатки не витісняють книгу, а інтегруються з нею.

Так, новенький додаток від японських розробників дозволяє чути діалоги героїв книжок, спостерігати за їх «живою» реакцією на ті чи інші події при наведенні смартфона на сторінки. Інші додатки дозволяють почути вимову іноземних слів, прописаних у підручниках. Все це – приклади взаємодії сучасних технологій із традиційними засобами навчання, коли ефективність помножена на ефективність дорівнює відмінному результату навчання. Маємо надію, що саме за таким рівнянням у найближчому майбутньому запрацюють українські школи.

Читай. Мрій. Дій.