м. Харків, 61037, вул. М. Гомоненка, 10
Vivat книжковий
інтернет-магазин

Розповідаємо про новинки: Що робити, коли...2

13.04.2018

Що робити, коли не вистачило першої книги? Звісно ж, читати другу!

 

Не минуло навіть року як у Видавництві «Віват» було надруковано першу книжку «Що робили, коли…» відомого сімейного психолога Людмили Петрановької, яку прочитало дуже багато дітей і не менше батьків. Після прочитання першої книжки виникли нові запитання: а що робити, коли в будинку пожежа, а ти вдома сам? коли ти поранився, а нікого немає поруч? якщо твої приятелі замислили зробити щось таке, що вже не схоже на звичайну розвагу?

 

Продовження книжки «Що робити, коли…» із чудовими малюнками, м’який гумор яких допоможе дітям розібратися в темах непростих, тривожних, а й іноді не надто веселих.

 

Чим нова книжка відрізняється від попередньої? – Діти стали старшими, їм більше дозволяють, їм більше довіряють. Вони вже не боязкі малюки. Це вік ініціативи, сміливості, пустощів, перших самостійних рішень. Вік, коли дуже потрібен успіх, так важливі друзі, дуже принаджують таємниці й пригоди, а батьки начебто відходять на другий план.

 

«Що робити, коли…2» – це чудові поради, викладені в зрозумілій для дітей формі.

 

Придбати книжку «Що робити, коли…2» ви зможете вже зовсім скоро у нашому інтернет-магазині.Пропонуємо ознайомитися з уривком книжки «Що робити коли…2» нижче.


 

ЩО РОБИТИ, КОЛИ…


У ДОМІ СПАЛАХНУЛА ПОЖЕЖА
Дуже-дуже сподіваюся, що знання з цього розділу ніколи тобі не знадобляться. Бо він, даруй, зовсім не веселий. Адже пожежа — то не пригода. Це по-справжньому небезпечно. Тож прочитай усе уважно, добре затям і в усіх деталях уяви собі, що робитимеш, якщо пожежа раптом спалахне у твоєму домі.


Найчастіше люди спочатку відчувають запах диму. Неприємний, їдкий запах, і очі пощипує. Якщо таке починається — НЕГАЙНО знайди телефон, потім може бути пізно. Дим посилюється? Можливо, навіть чути гул чи потріскування вогню? Відчувається жар?

Не хвилюйся, якщо твій дзвінок буде даремним. Повір, навіть коли в сусідів просто згоріла вечеря і пожежні виїхали намарно, — це краще, ніж якщо потім вони ризикуватимуть життям, рятуючи тебе й сусідів із виру полум’я. По телефону тебе запитають, що відбувається. Відповідай чітко й точно. І обов’язково добре пам’ятай свою адресу! Не можеш зателефонувати? Немає телефону, не додзвонився відразу? НЕ ВТРАЧАЙ ЗДОРОВОГО ГЛУЗДУ й рятуйся. Ти все зможеш, якщо знатимеш, які помилки найчастіше призводять до загибелі під час пожеж

Прочитай уважно і запам’ятай, чого робити НЕ МОЖНА.


1. Коли щось відбувається, ми хочемо з’ясувати, що саме. І йдемо туди, де це «щось» відбувається, щоб поглянути. Під час пожежі так робити НЕ МОЖНА! Якщо з-під якихось дверей клубочиться дим, У ЖОДНОМУ РАЗІ НЕ ВІДЧИНЯЙ ЇХ. Щойно ти їх відчиниш, до кімнати надійде свіже повітря, і полум’я спалахне тобі назустріч.

2. Коли дим ятрить очі, люди відчиняють вікна. ЦЕ СМЕРТЕЛЬНО НЕБЕЗПЕЧНО! Потік повітря принесе отруйний дим, і ти можеш знепритомніти.

3. Деякі діти дуже лякаються і намагаються врятуватися від пожежі, забившись у куток, у шафу, під ліжко. НІЧОГО ГІРШОГО ВИГАДАТИ НЕ МОЖНА! Диму чимдалі більше, дитина непритомніє, і її не можуть знайти.

4. Інші діти, навпаки, надто сміливі, тож намагаються загасити пожежу самі. ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО! Вогонь підступний, він наростає дуже швидко, а ще підступніший — дим, особливо коли горить пластмаса. Намагатися гасити вогонь можна тільки на самісінькому початку, якщо зайнялося просто в тебе на очах і полум’я розміром не більше за м’яч.


Ти добре запам’ятав, чого робити НЕ МОЖНА?


А тепер погляньмо, що ж робити МОЖНА і ТРЕБА.


Ситуація 1. Зайнялося щойно, просто в тебе на очах, полум’я невелике. Рушник потрапив у вогонь, олія на сковороді спалахнула, свічка впала на папір або тканину. НЕ ВТРАЧАЙ ЗДОРОВОГО ГЛУЗДУ! І не бігай по воду, якщо її немає просто під рукою, а то поки набиратимеш, розгориться дужче. Краще швидко накрий вогонь цупкою тканиною або килимом, рушником, покривалом. Для певності затопчи ногою або залий водою вже зверху. Не піднімай відразу тканину, щоб подивитися, нехай погасне напевно. Не бійся зіпсувати речі — загасити пожежу важливіше!

Важливо!

Якщо загорівся електричний прилад, праска чи телевізор, не лий воду! Це смертельно небезпечно! Якщо зможеш, хутко висмикни шнур із розетки, якщо ні – користуйся тканиною!
Якщо це відбувається на кухні, можна використати велику кришку від каструлі: накрий нею вогонь, і він швидко згасне. Ще вогонь можна засипати: піском, землею, крупою — що буде напохваті. Але не цукром! Він може спалахнути! Головне — не захоплюватися! Якщо вогонь уже великий, повзе по стінах і фіранках або ти не зміг загасити його в першу хвилину, покинь усе й рятуйся сам!


Ситуація 2. Горить десь у сусідів.
ЯКНАЙШВИДШЕ зачини всі вікна у квартирі, намочи рушник, щоб дихати крізь нього, хутко вдягнися й виходь із дому. Якщо можеш ДУЖЕ ШВИДКО взяти гроші й документи, зроби це, якщо треба шукати — не шукай. Обов’язково зачини за собою двері! Почекай на вулиці, доки не переконаєшся, що небезпеки немає, або доки пожежу повністю не погасять.

Якщо ти бачиш, що на сходах сильний дим або навіть вогонь,— НЕГАЙНО НАЗАД. Щільно зачини вхідні двері, позатикай під ними всі щілини. Принеси відро холодної води й облий двері, стіни й підлогу поряд із нею.

Тепер, щільно зачиняючи за собою всі двері, іди до тієї кімнати, де найменше пахне димом. І чекай там, поки пожежу не погасять. Дихай крізь мокрий рушник.


Ситуація 3. Горить у кімнаті, яка далі від виходу, ніж ти. Або збоку. Передусім позачиняй усі двері, що між тобою й вогнем. Ще ліпше, коли й вікна зможеш зачинити. Тепер твоє завдання — якнайшвидше покинути будинок або квартиру. Але тут важливо знати ось що: під час пожежі ДИМ НЕБЕЗПЕЧНІШИЙ ЗА ВОГОНЬ. Дим дуже швидко заповнює всі кімнати, а він отруйний. Якщо вдихнути забагато диму, можна знепритомніти, і тоді справи кепські.

Тому передусім ЗАХИСТИСЯ ВІД ДИМУ. Затули рот і ніс якоюсь ганчіркою (майкою, рушником). Ще ліпше, коли ганчірка буде мокрою. Якщо немає доступу до крана, налий на неї воду з вази, з акваріума, молоко або сік із чашки — будь-що, аби швидко.  І тепер дихай тільки крізь ганчірку! Другий секрет захисту від диму — бути ближче до підлоги. Гарячий дим здіймається вгору, унизу його менше. Тому — ставай навколішки та повзи! Мерщій до виходу!


Увага! Якщо ти вдома з молодшим братом чи сестрою, спочатку затули ганчіркою СВОЇ рот і ніс. Бо малого ти в разі чого витягнеш, а от якщо знепритомнієш— ви можете загинути обоє. Не відпускай дитину від себе, від диму швидко робиться погано видно і ти можеш її загубити. Однією рукою притискай до обличчя ганчірку, другою — тягни дитину й рухайся до виходу.

Пам’ятай: ЖИТТЯ І ЗДОРОВ’Я ПОНАД УСЕ! Твоїм батькам потрібен ти, живий і здоровий, усе інше можна буде знову купити. Вибігши з квартири, ЩІЛЬНО ПРИЧИНИ ДВЕРІ. Зателефонуй чи постукай до сусідів або ж просто голосно крикни, що в будинку пожежа. І біжи на вулицю. НЕ КОРИСТУЙСЯ ЛІФТОМ! ТІЛЬКИ СХОДАМИ! Якщо сходи затягло димом, дихай крізь ганчірку.


Ситуація 4. Горить МІЖ тобою та виходом. І горить сильно, повз вогонь уже аж ніяк не проскочити. Це найскладніший випадок. Але ми ж знаємо, що головне — НЕ ВТРАЧАТИ ЗДОРОВОГО ГЛУЗДУ. Зачини якнайбільше дверей між собою та полум’ям. Зачиняй ретельно, щоб не було щілин. Іди в найдальшу кімнату, зачиняй двері, щілини під дверима заткни ковдрою.

ТІЛЬКИ ПІСЛЯ ЦЬОГО відчиняй вікно і кричи — клич на допомогу. Якщо є можливість вийти на балкон — виходь ШВИДКО і теж одразу щільно зачини за собою двері.

Переконайся, що кватирку теж зачинено. З балкона гукай і клич на допомогу: пожежні приставлять довгу драбину й заберуть тебе.

Добре сховатися можна у ванній. Щільно зачини за собою двері, позатикай усі щілини мокрими
рушниками. Не забудь про вентиляцію — це таке маленьке віконце із сіткою під стелею. Його теж треба постаратися затулити. Потім відкрий холодний душ і поливай двері зсередини, стане
жарко — облийся сам. У ванній можна протриматися дуже довго, пожежні тебе знайдуть.
Почуєш їх — гукай голосніше!


Ти з усім добре впораєшся, якщоБУДЕШ ГОТОВИМ. Уважно оглянь свою оселю. Продумай: що робитимеш, якщо загориться в кухні? На балконі? У твоїй кімнаті?


Що може завадити порятунку? Легко спіткнутись об край килима чи об рюкзак та ролики, покинуті посеред кімнати? На дорозі стоїть коробка зі старими іграшками, яку ти ніяк не розбереш? Погано зачиняються двері до кімнати? Заїдає замок на дверях із квартири?

Уяви собі, що очі ятрить дим і тобі доводиться рухатися до виходу наосліп. Проповзи всі можливі маршрути. Може, все-таки варто щось змінити, прибрати, полагодити, переставити?

Якщо ти часто залишаєшся вдома з молодшим братом або сестрою, пограйте у «порятунок під час пожежі». Попроси батьків пояснити малюкові, що в разі небезпеки він МУСИТЬ ТЕБЕ СЛУХАТИСЯ. Забути про примхи, не вередувати, не тікати, а робити те, що ти скажеш, і негайно.

Потренуйтеся, ця гра в будь-якому разі дуже корисна, адже вона вчить думати, не панікувати й діяти швидко і вправно. Звісно, набагато ліпше, якщо пожежі так і не станеться.


Обговори з батьками, чому небезпечно:

  • проводити досліди з вогнем, коли немає дорослих;
  • забувати на ввімкнутій плиті сковороди й каструлі;
  • користуватися приладами зі старими, пошкодженими дротами й вилками, вмикати їх у поламані розетки;
  • підпускати до плити маленьких дітей, давати їм запальнички або сірники;
  • користуватися обігрівачами з відкритою спіраллю;
  • курити в ліжку


Використання вогню й електрики — величезні досягнення людини, вони зробили наше життя значно цікавішим, зручнішим і безпечнішим. Вони дають нам змогу готувати їжу, бережуть від зимового холоду, дають світло й багато чого ще. Але люди завжди знали, що вогонь — це серйозна стихія, яка потребує ШАНОБЛИВОГО СТАВЛЕННЯ й УВАГИ. Інакше наші помічники можуть перетворитися на смертельно небезпечних ворогів. Пам’ятай про це!