м. Харків, 61037, вул. М. Гомоненка, 10
Vivat книжковий
інтернет-магазин

Подаруйте дітям свято: як допомогти, а не зашкодити

20.12.2019

Є в Україні добра традиція – напередодні Різдвяних свят їздити до дитбудинків/інтернатів/лікарень (обрати потрібне) із подарунками. Долучаються до неї і великі корпорації, і маленькі фірми і просто небайдужі люди. Наміри добрі. А от результат – не завжди. Як влаштувати дітям казку замість того, аби завдати шкоди? Vivat розробив власний рецепт.

Почати варто власне з того, чому гроші, солодкі подарунки, іграшки та книжки у дитбудинки та інтернати – не завжди добра ідея. Розберемося в підводних каміннях.

Камінь №1: подарунки не завжди доходять до адресатів

Буває так, що завітавши до дитячого будинку, ви так і не отримуєте змоги побачити, власне, дітей – із доброю посмішкою адміністраторка закладу пропонує вам залишити подарунки у неї в кабінеті, у викладацькій тощо, аби роздати їх малюкам безпосередньо в День Святого Миколая/Новий рік/під час дитячого свята. Подальша доля ваших дарунків – на совісті тих самих адміністраторів. Нікого не звинувачуємо, просто нагадуємо: проблему корупції Україна остаточно ще не подолала.

Камінь №2: «ведмежа послуга»

Кожна установа, чи то дитячий будинок, чи то інтернат, отримує фінансування від держави. Маленьке, велике – питання друге, але отримує. Чималий його відсоток йде на адміністративні витрати, на дітей безпосередньо залишається близько третини державних грошей. І кошти, які ви виділяєте дитбудинкам до свят – це додаткова можливість зекономити на тих самих дітях для адміністрації, витративши ще більшу частку державних грошей на премії співробітникам чи ремонт в кабінеті директора.

Камінь №3: подарунки не завжди доречні

Якщо ви вирушаєте до інтернату, де живуть діти 13-18 років, ви маєте скласти чітке уявлення про них. Зазвичай у подібних закладах живуть підлітки, яким не пощастило з батьками – вони мали залежності, були позбавлені батьківських прав, били чи знущались над своїми чадами. Нерідко самі діти до потрапляння в інтернат мешкали на вулиці. Середа існування залишає відбиток на способі життя та звичках підлітків. Тож будьте готові до того, що добрі книжечки або солодкі подарунки, які ви принесете до закладу, підлітки між собою обмінюватимуть на сигарети або що інше.

 

То що, відмовитись від допомоги?

Звісно, ні. Питання не в тому, чи допомагати взагалі, а в тому, як допомагати. Vivat розробив та перевірив на власному досвіді кілька вдалих «рецептів» ефективної та результативної благодійності.

1.     Доцільність. Перш ніж формувати подарункові набори, поспілкуйтесь із адміністрацією закладу, до якого збираєтесь, уточніть, що насправді необхідно його вихованцям – іграшки, книжки для розвитку, а може просто засоби гігієни чи ліки? Пам’ятайте: гроші – завжди погана ідея. Хіба що передаєте їх ви через благодійні фонди (великі, відомі, із бездоганною репутацією).

2.     Нематеріальна допомога. Не у кожного є ресурс, аби дарувати дітям щось коштовне. І головне: це не завжди те, чого найбільше потребують вихованці дитбудинків та спеціалізованих закладів. Іноді їм більше за все потрібна увага. За попередньою домовленістю із адміністрацією, можна регулярно приїздити до дитбудинків, аби просто провести час з їх вихованцями – пограти, погуляти. В багатьох закладах є особливі прогами наставництва – приватна особа може взяти окрему дитину під часткову опіку, проводити з нею час, іноді навіть вивозити у місто – парки, розважальні центри. Для організацій є можливість взяти під часткову опіку кілька малюків, і допомагати їм як матеріально, так і духовно, силами співробітників.

Важливо зазначити, що не завжди просто влаштувати, та є спеціальні благодійні фонди, що надають консультативну допомогу в подібних питаннях – направлять куди треба і порадять, які документи треба зібрати, щоб стати «старшим товаришем» для дитини, позбавленої батьківської опіки.

3.     Адресність. Це той шлях, яким пішов Vivat цього року. В Харківському обласному спеціалізованому центрі №1 для дітей із вадами розумового розвитку ми обрали особливу групу. Це тридцять дітей, які живуть у сім’ях, але регулярно проходять тривалі реабілітаційні програми із місцевими медиками та педагогами в стінах центру. Саме для них ми і підготували подарунки, віддавши просто в руки – це надає впевненості в тому, що вони точно дійдуть до адресатів. Та й книжки підібрали відповідно до здібностей малюків: для кожного – окремий пакет із книжками, які відповідають рівню психічного та інтелектуального розвитку конкретної дитини.

 

Допомагайте! Але свідомо