м. Харків, 61037, вул. М. Гомоненка, 10
Vivat книжковий
інтернет-магазин

П’ятнадцять найкращих історичних книжок та романів — Блог видавництва «Віват»

«Нація, яка не знає своєї історії, приречена її повторювати» — цей вислів знайомий кожному. Історичні книжки й романи не просто переносять нас в атмосферу певної епохи — вони допомагають збагнути мотиви історичних діячів, подивитися на перебіг подій збоку і дійти висновків про помилки та провали минулого, які не варто повторювати нині й у майбутньому.
Видавництво «Віват» зібрало для вас топ історичних книжок. До нашого переліку увійшли і художні романи, і кілька нонфікшн творів, що описують ті чи ті аспекти історії людства.

«Quo vadis (Камо грядеши)», Генрік Сенкевич

камогрядеши.jpg

Події у книжці розгортаються в першому столітті нашої ери. В сюжеті переплелися любов і зрада, жорстокість і помста. Головний герой — римський імператор Нерон. Він зажив слави жорстокого й нерозважливого правителя, влаштовував гладіаторські поєдинки, нацьковував на рабів тварин і вигадував щонайвитонченіші тортури для покарання нібито винних.

Якось Нерон влаштував пожежу у столиці імперії. Виправданням цього безумства слугувала відмовка про гаданий наступ християнства. У немилість імператора потрапляють апостоли Петро й Павло, які навряд чи зможуть уникнути розправи.

При цьому в романі описані не лише жорстокість і страти. Авторові вдалося вплести в сюжетну канву і світлу лінію — історію кохання між Марком Вініцієм та Лігією. Їхня любов слугує підтвердженням, що навіть у пітьмі людина може знайти джерело світла.

«Айвенго», Вальтер Скотт

айвенгоукр.jpg

Якщо ви шукаєте найкращі історичні романи про Середньовіччя, обов'язково прочитайте історію про молодого та сміливого лицаря на ім'я Айвенго. Події роману розгортаються в добу Хрестових походів.

Коли третій Хрестовий похід завершився, король Річард Левине Серце опинився в полоні. Тим часом на Англію повсякчас нападають сусідні народи, атаку яких місцевим воїнам відбивати стає дедалі важче.

Головному героєві Айвенго випаде складне завдання — знайти спосіб, щоб звільнити з неволі короля й поборотися за серце своєї коханої, яку планують видати заміж за нелюба, котрий полює на трон.

До речі, вважається, що саме ця книжка започаткувала традицію класичного історичного роману.

«Собор Паризької Богоматері», Віктор Гюго

собор паризької богоматері.jpg

Цей роман Гюго заслужено вважається класикою французької літератури. І не лише тому, що в ньому докладно описується побут і культура Франції XV століття. Так, це, звісно, основний аргумент, адже після прочитання щонайретельнішого опису того-таки Собору Паризької Богоматері ви зможете уявити його як на яву. Автор неначе змальовує пам'ятку архітектури і приділяє увагу кожнісінькій деталі.

Але, звісно, головна причина популярності роману — захопливий і нетривіальний сюжет. У книжці описується історія життя циганки Есмеральди — юної й дуже привабливої дівчини, яка заробляє на хліб танцями зі своєю кізкою на площі Парижа. Ще один герой роману — глухий горбань Квазімодо, до нестями закоханий в Есмеральду. Він працює на Клода Фролло — архідиякона, який потай мріє звабити гарненьку циганку.

Ця історія про ревнощі, бажання володіти, гріховність і справжнє кохання. І весь цей спектр почуттів — на тлі важливих історичних подій на околицях прекрасного старого Парижа.

«Марія Стюарт», Стефан Цвейг

марія.jpg

Найкращі історичні книжки, засновані на реальних подіях, поєднують у собі правдиве відтворення історії й нотку експресії, вигадки, що ідеально лягає на це тло. Саме такою є «Марія Стюарт» Стефана Цвейга — біографією в жанрі роману.

У книжці йдеться про один з найдинамічніших та найдраматичніших періодів в історії Англії, коли за трон боролися одразу дві сильні жінки: Єлизавета I, яка пожертвувала всім заради свого титулу, і Марія Стюарт, королева Шотландії та спадкоємиця англійського престолу.

І це не лише відкрите протистояння, що несло за собою смерть тисяч людей. Цвейг добре зобразив закулісся: інтриги і змови, які виношувалися роками й добре маскувалися за личиною фальшивої приязні Марії та Єлизавети.

«Три мушкетери», Олександр Дюма (батько)

три мушкетера.jpg

У перелік книжок зі званням «найкращі історичні романи» не міг не потрапити твір, написаний Олександром Дюма. «Три мушкетери» — це класика, що неодноразово екранізувалась і слугувала джерелом натхнення для написання безлічі інших романів та повістей.

У центрі сюжету постає молодий і доволі авантюрний д'Артаньян, який мріє вирушити до Парижа і стати справжнісіньким мушкетером. На жаль, до лав королівських військ його так і не взяли. Якось юнак неґречно висловився про трьох мушкетерів, які трапилися на його шляху. Чоловіки вирішують викликати головного героя на дуель, але подальші події із ворогів перетворюють їх на вірних друзів.

Водночас їм випаде виконати складне завдання й пережити чимало пригод. Чи зможуть четверо друзів подолати всі перешкоди й таки посісти гідне місце у війську короля Франції?

«Сьоґун», Джеймс Клавелл

сёгун.jpg

Багато найкращих історичних книжок написані на основі реальних подій. І цей твір не виняток, адже прототипом головного героя став реальний чоловік, який свого часу пережив майже все те саме.

Сюжет книжки помітно відрізняється від усього, що ми описували вище. А все тому, що письменник переносить нас у Японію. Там унаслідок кораблетрощі до берегів острова прибивається судно з Голландії. Усі, хто вижив у цій катастрофі, потрапили в полон і були засуджені до страти. І лише головному героєві — англійцеві Джону — пощастило потрапити до радників самого короля. Монарх хотів використати знання Джона з кораблебудування та військової справи для ведення битв зі своїми недругами.

От тільки Японія для Джона — абсолютно чужа країна. Письменник докладно розповідає, як почувався головний герой, як пристосовувався до умов життя в новій країні, які звичаї і традиції його особливо дивували.

«Війна і мир», Лев Толстой

война и мир.jpg

Цей роман-епопея неодноразово потрапляв до переліків «найкращі книжки в історії». Дехто поскаржиться, що через великий обсяг книжка здається нудною. Але це якщо оцінювати її сюжет. Так, сюжетна лінія доволі проста і складається з життєпису та переживань героїв у контексті подій початку XIX століття в Російській імперії. Толстой з особливим психологізмом розкрив тему любові і дружби, вірності і зради, перших зародків руху опору, які вже витали в повітрі. І все це — на тлі пишних балів та прийомів, обговорень військових дій за часів вітчизняної війни 1812 року.

Але головне в книжці — те, як точно й прискіпливо письменник описує всі події того часу. Він буквально переносить читача в епоху, насичену різноманітними історичними прецедентами.

«Знедолені», Віктор Гюго

знедолені.jpg

Другий у нашому переліку роман французького письменника Віктора Гюго. Це більш резонансний і жорсткий твір, який максимально точно описує настрої, що панували у Франції в XIX столітті. Коли прірва між багатими і бідними, між монархами і містянами розверзається дуже стрімко, мало хто з письменників залишається байдужим до цієї теми.

Гюго написав сильну й правдиву історію, яка могла б статися чи не з кожним парижанином у ті часи. Жан Вальжан, засуджений майже на двадцять років каторжних робіт лише за те, що вкрав скибку хліба, долучається до загонів, які налаштовані проти французького короля і виступають проти місцевої поліції.

Автор зобразив Францію без прикрас та романтичного флеру, що його цій країні доволі довго вдавалося створювати для решти світу. Помста, жорстокість, страти, вбивства — на що були готові піти звичайні люди, щоб повернути собі право жити, а не існувати?

«Терор», Ден Сіммонс

террор.jpg

Заздалегідь попереджаємо, що в цій книжці є фантастичний елемент. Хоч він радше незримо витає в повітрі, всі основні події засновані на реальних подіях, які колись спантеличили світ своєю загадковістю і таємничістю.

У 1845 році кораблі «Еребус» і «Терор» вийшли у відкрите море і незабаром зникли зі всіх радарів. Експедиції з пошуків зниклих безвісти суден та екіпажу не припинялися протягом кількох десятиліть. Багато людей уже змирилися з тим, що кораблі, зіткнувшись із величезною крижиною, зникли назавжди.

Аж раптом 2014 року надійшло повідомлення про те, що «Еребуса» було виявлено, а після нього знайшовся й «Терор». Тепер фахівцям потрібно розібратися: чи правда, що судно потопив айсберг чи, можливо, це робота чудовиська, про яке ширяться похмурі чутки.

«Зулейха відкриває очі», Ґузель Яхіна

зулейха відкриває очі.jpg

Не обов'язково читати найкращі книжки з історії, щоб дізнатися більше про різні події та персоналії. Іноді авторам художніх творів удається так влучно й тонко передати все, що відбувалося з реальними людьми, що книжка потім ще довго не відпускає з полону думок і переживань.

Власне таким резонансним і став цей роман. Загалом він — про переселенців, яких насильно висилали до сибірських таборів. Головна героїня Зулейха разом з чоловіком мешкала в невеликому селі. Коли солдати вбили її чоловіка і винесли все з дому, жінка залишилася сам на сам зі своєю втратою. А згодом її відправили до Сибіру.

Те, що відбувається навколо, неймовірно вражає Зулейху: жорстокість і вбивства, ставлення вищепоставлених до переселенців, колосальна соціальна прірва, яку, здається, неможливо подолати, — усе це не зламало героїню, а навпаки, додавало сил шукати щось добре в кожній людині і знаходити однодумців навіть у холодному Сибіру.

«Татуювальник Аушвіцу», Гізер Морріс

татуировщик.jpg

Якщо ви шукаєте найкращі книжки про історію Голокосту, можливо, вас зацікавить цей роман. У ньому йдеться про єврея на ім'я Людвіг, якому дивом удалося повернутися живим з Аушвіцу.

Уцілів чоловік лише завдяки тому, що дістав там роботу татуювальника. Наносячи на руки ув'язнених порядковий номер, головний герой добре розумів, що відтепер полонені вже не особистості, а прості номери в переліку.

В Аушвіці Людвіг знайомиться з Гітою. Він закохується у вродливу дівчину і, ризикуючи потрапити в немилість керівництва, ділиться з нею їжею.

Ця книжка — спогади про ті страшні дні, про які так хочеться забути, але які так важливо пам'ятати.

«Звіяні вітром», Маргарет Мітчелл

унесенные ветром.jpg

Багато в кого цей роман асоціюється насамперед з історією кохання. І це не дивно, адже в центрі сюжету — перипетії з життя юної Скарлет, яка відчуває невзаємну любов до молодого чоловіка на ім'я Ешлі. Але, крім яскравої любовної лінії, письменниці також удалося доволі майстерно відтворити атмосферу, що панувала на півдні США за часів Громадянської війни.

У романі порушується проблема рабства, описується, з чим зіштовхнулися мешканці південних штатів після перемоги Півночі (жорстоке ставлення, пограбування, податок на землю). У цій книжці — потужна сила людського духу, духу тих, хто просто любив свою землю і не хотів віддавати її ворогам.

«12 років рабства. Реальна історія зради, викрадення і сили духу», Соломон Нортап

12 лет рабства.jpg

Це автобіографічний твір, у якому письменник виклав історію свого життя. Його, вільного від народження темношкірого американця, обманом затягли в інше місто, де викрали і продали в рабство.

Лише через багато років Соломонові вдалося надіслати інформацію про себе родичам, які відразу ж забили на сполох і домоглися того, щоб чоловіка звільнили. Книжка порушує проблему існування невільницьких ринків, які були популярними в США навіть після скасування закону про рабство.

До речі, 2014 року роман Нортапа успішно екранізували. Стрічка навіть здобула премію «Оскар», що зайвий раз доводить, наскільки сильну історію відтворив письменник.

«Sapiens. Людина розумна. Коротка історія людства», Ювал Ной Харарі

sapiens.jpg

Власне, що ми все про художню літературу. Напевно, вам також цікаві й найкращі книжки зі всесвітньої історії та історії людства. До вашої уваги пропонуємо найпопулярніший твір автора й одну з найкращих праць у своєму жанрі.

У книжці не просто описується, як виникла та сформувалася людина. Ювал Ной Харарі комплексно підходить до аналізу всіх архівів та докладно розглядає, як змінювалася історія людства з появою нових технологій, які культурні й соціальні аспекти вплинули на розвиток чи навпаки — занепад цивілізацій.

«Зброя, мікроби і сталь. Витоки нерівностей між народами», Джаред Даймонд

зброя.jpg

У топ найкращих книжок з історії увійшла праця, якою свого часу надихнувся Ювал Ной Харарі. Джаред Даймонд був одним з перших учених сучасності, які дивляться на розвиток людства не з погляду стандартних підходів.

Він стверджує, що перевага євразійських країн обумовлена не лише інтелектуальним чи моральним розвитком (рання писемність, зводи законів тощо). Автор наводить переконливі аргументи на користь того, що розвиток цивілізації пов'язаний у тому числі і з географією: типом ґрунту та рельєфу, сусідством з іншими народами, близькістю до річок чи морів тощо.

“Пандемія. Всесвітня історія смертельних інфекцій», Соня Шах

пандемия.jpg

До переліку «цікаві книжки з історії» не могла не потрапити праця, яка сьогодні стала неабияк актуальною. Якщо вам цікаво, як відбувалися епідемії в історії людства, через що утворювалися смертельні віруси і як людям удавалося їх знищувати, то ця книжка стовідсотково припаде вам до смаку.

У виданні описується, як один, начебто незначний вірус може докорінно змінити історію всього людства. Авторка розглядає найвідоміші спалахи епідемій, серед яких холера, іспанка тощо.

Працювати з історичним жанром не так просто, як може здатися на перший погляд. Зазвичай письменники ретельно досліджують інформацію з архівних джерел, роками вивчають усі події та біографії відомих особистостей лише для того, щоби написати про них кілька сторінок. Саме тому справді цікаві історичні книжки — це доволі обмежена кількість видань. Щоб знайти щось вартісне, доведеться відкинути дешеву й неякісно укладену літературу.

Сподіваємося, ви оціните найкращі книжки для вивчення історії, які ми зібрали для вас у цьому переліку. Знайти та придбати всі наведені вище видання ви можете в інтернет-магазині видавництва «Віват». Повірте, історія — це не якийсь там нудний шкільний предмет. Вона може бути цікавою, захоплювати з перших сторінок і буквально переносити в дивовижний світ минулого.