м. Харків, 61037, вул. М. Гомоненка, 10
Vivat книжковий
інтернет-магазин

Книжковий Арсенал 2019: що читати? Підсумки, враження

28.05.2019

IX Міжнародний фестиваль "Книжковий Арсенал" з 22 до 26 травня відзначився великою кількістю оригінальних книжок, нових видавництв та культурних подій. П’ять днів книжкового фестивалю зібрали в стінах Арсеналу всіх фанів друкованого слова не тільки з Києва, а й з найвіддаленіших куточків України. З цієї статті ви дізнаєтесь, що нового було на Арсеналі-2019 і про новинки видавництва Vivat, які варто прочитати вже сьогодні, а ще цікаві факти про топ-вибір читачів.


Художня література


 Перші п’ять позицій топ-10

Мовчазна пацієнтка

1. Алекс Майклідіс «Мовчазна пацієнтка»

Життя Алісії Беренсон ідеальне. Успішна художниця та щаслива дружина, вона мешкає у великому будинку в найкращому районі Лондона. Аж поки одного вечора не всаджує п’ять куль в обличчя свого чоловіка. Жодного пояснення, жодного виправдання — протягом наступних шести років Алісія не вимовить ані слова.
Тривале мовчання жінки і її таємничий автопортрет перетворили це вбивство на загадку для суспільства. Мовчазну пацієнтку переховують від уваги ЗМІ у «Ґроу», судово-медичній установі в Північному Лондоні.
Психотерапевт Тео Фабер переконаний, що зможе розкрити таємницю злочину й вилікувати Алісію. Та причини її мовчання заховані куди глибше, ніж він гадав. І якщо вона заговорить — чи захоче лікар почути правду?

Таємниця Ґаннерів

2. Ребекка Кауффман «Таємниця Ґаннерів»

Зворушливий роман Ребекки Кауффман відображає біль дорослішання, красу й розчарування, які може принести дружба в наше життя. Це історія про шістьох друзів, пов’язаних спільними таємницями й секретним місцем зустрічі — покинутим будинком Ґаннерів, чию назву вони привласнили. Коли їм виповнилося шістнадцять, одна з дівчат, Саллі, несподівано віддалилася й залишила компанію. Звинувачуючи одне одного в руйнації дружби, Ґаннери розходяться, так і не дізнавшись справжньої причини. Після смерті Саллі вони, тридцятирічні чоловіки й жінки, збираються разом. Зустріч знову об’єднує Ґаннерів, і тепер вони мають осмислити причини розпаду дружби, віднайти істину й прощення.

Клуб любителів пирогів з картопляного лушпиння

3. Мері Енн Шеффер й Енні Берровз «Клуб любителів пирогів з картопляного лушпиння»

Джулієт — молода письменниця. Вона шукає сюжет для нової книжки. Та краще їй бути обачнішою. Не відповідати на листи незнайомців із острова Ґернсі. Не радити їм хороші книжкові крамниці у повоєнному Лондоні. Краще взагалі оминати цю тему. Бо так дівчина ризикує дізнатися про «Клуб любителів книжок та пирогів з картопляного лушпиння». Виникне безліч запитань, і Джулієт напише листа у відповідь… Її життя перевернеться догори дриґом. Героїня з головою порине в карколомні пригоди. Там буде все: війна та похмурі часи німецької окупації, заборонене товариство, де збиратимуться ті, хто не втратив надії, а ще дивакуваті книголюби, що знають, якою має бути надзвичайна книжка. Саме такою, як ця…

Вигнанець і чорна вдова

4. Андрій Кокотюха «Вигнанець і чорна вдова»

Весна 1909 року. Київський сищик Платон Чечель іде по сліду жорстокого убивці юних дівчат. Ним виявляється донька таємного радника з Петербурга. Згодом панянка гине за тих же обставин, що й її жертви. Тож впливові родичі звинувачують поліцейського в наклепі. Для всіх Платон стає вигнанцем. Єдиний вихід не опинитися на каторзі – це врятувати життя мільйонера фон Шлессера. Йому нібито загрожує молода дружина, що встигла здобути славу чорної вдови. Однак барон помирає, і це лише початок серії майбутніх холоднокровних убивств. Під підозрою всі спадкоємці - і навіть сам Платон… Вигнанець змушений розплутати клубок смертей та дізнатись, хто винен у злодійстві. Щоб не тільки запобігти новим злочинам, а й врятувати себе.

Місяцівна

5. Дара Корній «Місяцівна»

Терезу кличуть Місяцівною за незвичну зовнішність, бо таких, як вона, — альбіносів — називають людьми Місяця. Мама Василина, прагнучи врятувати її після автомобільної аварії, передає старовинний оберіг — лунницю, що багато століть супроводжує жінок із давнього шляхетного роду Коморовських. Однак після цього життя Терези кардинально змінюється: з настанням повні щось лихе наче вселяється в дівчину — і вона опритомнює на старому сокальському цвинтарі з кров’ю під нігтями та присмаком крові в роті. Щоб здолати зло, Терезі доведеться пройти курс реабілітації в психлікарні, розплутати вузлики страшних родинних таємниць, зазирнути в очі власному майбуттю, повернути на місце чорне серце темного янгола та знайти своє призначення там, де гори підпирають небо.

Художня література

А також до топ-10 увійшли наступні книжки: «Чоловік з моїм іменем» Івана Байдака, «Завірюха» Анастасії Нікуліної, «Моя найдорожча» Ґебріела Теллента, «Хранителі книги» Джеральдін Брукс та «Чорні водяні лілії» Мішеля Бюссі.


Дитяча література


 Ось як працює тіло людини всередині та зовні

1. Метс Венблад «Ось як працює людське тіло всередині та зовні»

Тіло людини — надскладна конструкція. Щоб зрозуміти, як воно працює зсередини та зовні, треба збудувати його, поринувши у фантастичний світ клітин та органів.
Лише так можна знайти відповіді на безліч запитань…

  • Як рухається тіло людини?
  • Як працює мозок і де «зберігається» пам’ять?
  • Чому кровоносні судини сині, хоча кров червона?
  • Чому люди мають різний колір шкіри?
  • Як діють клітки-убивці?
  • Коли ми чхаємо і чому в нас закладає вуха?
  • Що таке ДНК?
  • Як ми дізналися про тіло так багато?
  • Що чекає на нас у майбутньому?..

Знайомство з мистецтвом для дітей

2. Гізер Александер «Знайомство з мистецтвом для дітей»

Мистецтво всюди навколо нас — у парках, театрах, церквах, на стінах будівель і навіть у твоїй школі… І на сторінках цієї книжки, адже тут ти знайдеш визначні пам’ятки світового мистецтва, які зазвичай можна побачити лише в музеях. «Знайомство з мистецтвом для дітей» — унікальна нагода не лише торкнутися прекрасного, а й створити власний шедевр.

Флечер. Діло, що смерділо!

3. Антьє Ціллат, Ян Бірк «Флечер. Діло, що смерділо»

Обожнюєте детективні пригоди? Тоді кумедна історія про скунса-розбишаку Флечера саме для вас, адже він розслідує чимало таємничих злочинів і повсякчас потрапляє у всілякі халепи.

Флечер, чемпіон з-поміж усіх детективів, у полюванні за смачненьким вскочив у пастку шеф-кухаря. Зустріч з Тео, сином господаря ресторану, рятує його — і з цього починається велика дружба й історія найуспішнішої детективної агенції всіх часів. Герої знайдуть нових друзів і ворогів, ітимуть слідами злочинця-неплатника, тікатимуть від сердитого кухаря й розплутуватимуть діло, що смерділо.

Пригоди скунса-бешкетника надихнуть маленьких читачів створити власну детективну агенцію і сподобаються всім, хто обожнює розслідування, жарти й капосні витівки.

Комашка писала нікому

4. Григорій Фалькович «Комашка писала нікому»

«Комашка писала нікому» — навдивовижу добрий поетичний світ із дотепними малюнками. Сторінки цієї книжки, насичені справжньою магією слова класика дитячої літератури Григорія Фальковича, поступово відкриватимуть дорослим і маленьким читачам світ фантазій. Діти зможуть побачити своїх однолітків у несподіваних ракурсах, впізнати людські риси у характерах і вчинках тварин, легко запам’ятають назви й вигляд звірів, пташок і комах, а передусім, однієї диво-комашки, яка писала свого незвичайного листа нікому, де «нікому» — це кожному з нас.

Вчимося разом з пухнастиками

5. Метт Вульф «Вчимося разом з пухнастиками»

У цій книжці безліч сюрпризів! Дитина легко й весело вивчить кольори, цифри, форми та протилежності разом із родиною пухнастиків! Непосидьки бавляться, жартують, ходять до дитячого садочка, пораються на фермі в бабусі й дідуся…Разом з вашим малятком вони дізнаються багато нових слів, розвинуть мовлення і фантазію. А ще на них чекає неймовірно цікаве дослідження неосяжного світу.

Дитяча література

Також до топ-10 увійшли наступні книжки: «Маленьке диво» Гайді та Деніел Говарт, «Хто наступний? Відгадай-но, хто?» Анотона Пуатьє, «Агов! Де ти чарівний принце?» Сільві Мішлен і Амандін Піу, «Моя перша велика книжка про світ» Елізабет Карні, «Міст у Терабітію» Кетрін Патерсон.


Non-fiction література


Хроніки Томосу

1. Катерина Щоткіна «Хроніки Томосу»

Протягом століть тривають змагання не тільки за Українську державу, а й за українську церкву. 

Київ — самобутнє місто, з особливою християнською місією, і має всі підстави для самостійності. Виникали і формувалися церкви, втрачалися і зберігалися традиції, змінювалися напрями і прагнення… Та ідея української автокефалії, як спляча красуня, прокидалася щоразу, коли її лиця торкався бодай найлегший подих свободи.

  • Українська церква на геополітичній шахівниці

  • Автокефалістський рух — зародження і відродження

  • Церква під час війни — поле бою, пропаганда і політичні маніпуляції

  • Здобуття Томосу — як і чому це можливо

Емоційний інтелект

2. Деніел Ґоулман «Емоційний інтелект»

Залежність між інтелектом і життєвим успіхом зрозуміла і майже аксіоматична. Але ж на життєві здобутки впливає й емоційна сфера людини.

  • Які емоційні складники передусім формують нашу долю?
  • Для чого нам емоції та як навчитися ними керувати?
  • Чи можна виправити емоційні моделі, закладені в людині, коли вони гальмують її рух до кращого?
  • І взагалі, чи реально об’єднати два слова «емоційний інтелект» і не отримати суперечність?

Відповіді на ці питання дає оперта на наукову базу і водночас легко написана для широкої аудиторії книжка Деніела Ґоулмана — один із безперечних психологічних бестселерів останніх десятиліть.

Справа Василя Стуса

3. «Справа Василя Стуса» укладач Вахтанг Кіпіані

Поет і Громадянин Василь Стус (1938–1985) не зміг побувати на презентації жодної зі своїх книжок. Бо в Україні його не друкували — збірки віршів ходили по руках у самвидавному вигляді,
а публікували їх лише за кордоном. Участь у русі незгідних з русифікаторською й антиукраїнською політикою, активна правозахисна позиція двічі приводили Стуса на лаву підсудних — за статтею «Антирадянська агітація і пропаганда».

У цій книжці зібрано документи з шеститомної кримінальної справи, яка зберігається на полицях колишнього архіву КДБ УРСР у Києві (нині — Галузевий державний архів СБУ). Як і за що було заарештовано поета? Хто під час процесу намагався врятувати Василя Стуса, а хто зробив усе, щоб він назавжди зник за ґратами політичної зони на Уралі? До матеріалів 1980 року ми додали кілька публікацій, з яких читачі дізнаються про маловідомі факти життя, ув’язнення та загибелі одного з найбільш визначних не тільки українських, а і європейських поетів ХХ століття.

  • Суд і роль адвоката Медведчука
  • Останні роки життя в таборі особливого режиму
  • Нобелівська премія: чи мав поет шанс її здобути?
  • Смерть Василя Стуса: хворе серце, убивство чи самогубство?

Окололітературне: усе що ви хотіли знати про сучасну українську літературу

4. Тетяна Трофименко «#окололітературне: усе, що ви хотіли знати про українську літературу»

Літературознавство – не це нудно, це весело, цікаво й навіть небезпечно. Літературна критика має бути жива і жвава, не оглядатися на персоналії, не виважувати можливих наслідків, не вплутуватися в складну систему дружби з усіма гравцями літпроцесу й ділових стосунків із видавництвами ― це коли говориш про свої враження від тексту як-вони-є. Тому ґонзо-критикиця, вона ж улюблена критикеса Тетяна Трофименко, презентує справжній путівник у світ такого дивного сучукрліту. Це не збірка рецензій на різні видання за певний період часу в традиційному розумінні, це анатомічний атлас сучукрліту, реальний зріз сучукрліту останніх десяти років ― з основними гравцями, їхніми творами, реакцією читачів та критиків, та – що важливо – візуалізованими важливими літературознавчими поняттями. Тож перед вами не лише захопливе, сповнене тролінгу, чтиво, а й доволі пізнавальне й інформативне видання.

Хочу бути Людиною

5. Катерина Щоткіна «Любомир Гузар. Хочу бути Людиною»

Україні доби Незалежності дуже пощастило, що в неї є Блаженніший Любомир Гузар. Він майже півстоліття жив спочатку в США, потім в Італії, багато подорожував із місіями, і тепер став прикладом — яким може бути українець, сформований в умовах вільного світу. Прийнявши управління Українською греко-католицькою церквою на тому етапі, коли її називали «регіональною» чи навіть «закордонною», і довівши до статусу церкви для всієї України, патріарх Гузар добровільно передав владу молодому наступнику, щоб мати ще час бути корисним країні, якій не щастить на правителів. Стати добрим порадником за гамбурзьким рахунком. Дороговказом. Гордістю нації.

Нехудожня література

Також до топ-10 увійшли наступні книжки: «Ask a Manager. Спитай у керівника: як працювати з нетямущими колегами й босами, які крадуть ваш робочий час» Елісон Ґрін, «Складні розмови: як обговорювати те, що хвилює найбільше» Дуґласа Стоуна, Брюса Петтона і Шейли Гін, «Таємне життя розуму: як ми мислимо, відчуваємо й вирішуємо» Маріано Сіґмана, «Psychopath Free. Як звільнитись від токсичних стосунків і не стати жертвою» Джейсон Мак-Кензі та «Дилеми засновника бізнесу. Як попередити помилки й уникнути їх під час створення стартапу» Ноама Вассермана.


Щиро дякуємо всім організаторам, партнерам, авторам, учасникам, гостям, журналістам і шанувальникам книжок видавництва Vivat.

Зустрінемось за рік!