м. Харків, 61037, вул. М. Гомоненка, 10
Vivat книжковий
інтернет-магазин

Емоційний інтелект: як приборкати власні пристрасті

24.10.2019

Як побороти страхи? Чому так важко впоратись із гнівом? Як пережити нещасливе кохання? Відповіді на всі ці питання у своїй книжці «Емоційний інтелект» дає Деніел Гоулман.

 

Не так давно вченими було доведено: розум людини має дві складові – інтелектуальну і емоційну. Поки IQ (коефіціент інтелекту) відповідає за раціональний аналіз навколишньої дійсності, EQ (emotional intelligence) відповідає за розуміння процесів, які відбуваються всередині людини та в тих, хто її оточує. Про те, що важливіше і дискутувати не варто, проте очевидно, що нормально існувати в соціумі може лише та людина, в якої добре розвинені обидва розумові полюси. Тож розберемося, що представляє собою емоційний інтелект, звідки він береться та чи можливо його розвинути.

Еволюція свідомості = еволюція EQ

Емоції виникли у людини чи не раніше, ніж здатність до раціонального мислення. Наші предки навчились лютувати для того, щоб кров приливала до їх рук – це допомагало швидше схопити зброю і вправніше із нею вправлятись. Вони навчились дивуватись для того, щоб брови мимоволі підіймались – це розширювало кут огляду і давало можливість швидше помітити небезпеку. Вони навчились любити, для того, щоб їх тіла набували розслабленого стану – це робило взаємодію між людьми простішою, дозволяло розмножуватись швидше і ефективніше. Емоції виступали інструментом виживання: вони рятували від хижаків, стимулювали до вивчення світу, забезпечували збереження виду і збільшення його популяції. Кілька тисячоліть тому емоції були життєво необхідними.

Що ж відбувається зараз? Безумовно, уявити повноцінне і щасливе життя сучасної людини без відчуття радості, закоханості, а іноді й суму, неможливо. Проте все частіше емоції лише заважають нам. Спалах гніву може зруйнувати відносини з близькою людиною, відчуття страху відсунути підвищення на роботі "в довгий ящик", емоція смутку може зробити людину вигнанцем. Тут і приходить на допомогу емоційний інтелект – здатність керувати своїми почуттями та ефективно їх використовувати.

Як опанувати свої емоції: ефективні поради від Деніела Ґоулмана

Деніел Ґоулман – американський психолог, письменник і журналіст. Саме він першим виголосив термін EQ, революційний для класичної психології початку 2000-их. В своїй книзі «Емоційний інтелект» він дає повне визначення терміну, розповідає про те, як та чому він виникає, і що із ним робити. В своєму фундаментальному творі науковець описує структуру EQ, що складається з особистої компетентності та соціальної. Аби розвинути першу, особисту складову, впевнений автор бестселеру New York Times, людина має:

·       прислухатись до себе – знати і відчувати свій внутрішній стан, розуміти свої можливості та переваги;

·       саморегулюватись – вміти контролювати власні потреби та бажання;

·       мотивуватись – розуміти, що може допомогти досягнути тих чи інших цілей.

Що ж до соціальної компетентності, тієї, що потрібна задля ефективної взаємодії з оточуючими, головні її складові – це:

·       емпатія (розуміння почуттів, емоцій та потреб інших);

·       соціальні навички (вміння провокувати виникнення тих чи інших емоцій у людей).

Задля того, аби досягнути особистої та соціальної компетентності потрібно перш за все… зрозуміти власну фізіологію. Знаючи, як працює ваш мозок, зможете пояснити собі, чому в той чи інший момент безпідставно бентежитесь. Розуміючи, як працює нейронна мережа в організмі, будете знати, чому гніваєтесь. Осмислення фізичного підгрунтя – кращий шлях до опанування власних емоцій.

Книжка Гоулмана «Емоційний інтелект» – це такий собі путівник, мапа, що дозволить вам вирушити цим непростим шляхом і не заблукати у хащах непростої наукової термінології. Замовляйте книжку на сайті видавця та мерщій на зустріч гармонійному та спокійному життю!

 

Читай.  Мрій. Дій.