м. Харків, 61037, вул. М. Гомоненка, 10
Vivat книжковий
інтернет-магазин

Чи будуть у людей гроші на книги: що чекає на видавців після карантину

13.05.2020

Розмір тиражів та кількість нових книг вже зменшилися. Що буде далі?


Всесвітній карантин через коронавірус не пройшов осторонь видавничого бізнесу. Вже зараз можна говорити про те, що в українського видавця суттєво зменшується кількість книжкових новинок та розмір тиражів. Також є велика ймовірність, що зростатимуть ціни на паперову сировину і, відповідно, книжки стануть дорожчими. Але хто їх купуватиме, якщо доходи населення падатимуть?

Не буду оригінальною, якщо скажу, що кризу 2020 ми у видавництві чекали. Ще в листопаді 2019 року наша команда розробила 21 стратегію реагування на можливі економічні проблеми. Після довгих обговорень в команді спочатку їх залишилося п’ять, вже потім — одна, котра й потенційно мала стати в пригоді. Підготовка такого прогнозу дає менеджменту можливість передбачити, наскільки платоспроможним буде його бізнес на випадок форс-мажору. Але реальність виявилася куди складнішою ніж могла передбачити будь-яка стратегія. Ми й подумати не могли, що криза буде спровокована новим захворюванням — коронавірусом — та ізолює весь світ у власних помешканнях.

Пандемія небезпечного вірусу та вимушена самоізоляція змінює звичний порядок речей і в нашому видавництві. Як бути з друком книжок та продуктивністю працівників — два великі питання для мене. Розкажу детальніше, з якими тенденціями у своїй роботі стикається видавництво в той час, коли весь світ на карантині.

Зменшення кількості новинок та менші тиражіЗазвичай у Vivat щомісяця виходило близько 30−40 книжкових новинок. Зараз ситуація кардинально змінилася. Вже підготовлені до друку видання ми поки не передаємо у типографію, бо до кінця не розуміємо, скільки матимемо грошей та чи зможемо платити за друк. Зараз попередньо орієнтуємося на 10 нових книжок за місяць. Вже зрозуміло, що кількість нових видань зменшиться в рази і не всі заплановані на цей рік новинки взагалі вийдуть.

Ще одне делікатне питання для видавця — майбутні тиражі. Якщо раніше загальний тираж новинок ми обраховували у 3−4 тисячах, зараз йде мова про тисячу екземплярів. А менше книжок та тиражів — менше залучених читачів та менші прибутки. І хоча щороку у світі зростають продажі електронних книжок, для українського видавництва це поки надскладне завдання: права на переклади не дають можливості видавати е-книжку.

Можливий дефіцит паперу та зростання цін на книжкиЗараз взагалі досить складно зрозуміти, що буде з цінами на книжки. Через карантин український книжковий бізнес може зіткнутися з дефіцитом паперу. Ні для кого не секрет, що більшість паперу, на якому друкуються наші книжки, є імпортним та його ціна обраховується у іноземній валюті. Тому якщо папір буде дорожчати, книжки теж можуть подорожчати. І це черговий виклик для видавця.

За опитуванням української дослідницької агенції Info Sapiens, проведеним ще у кінці березня, 60% українців зазнали фінансових збитків внаслідок епідемії коронавірусу. В умовах, коли доходи населення падають, ніхто не поспішатиме купувати дорогу книжку. Страшно насправді те, що велика ціна книжки може вбити видавничу галузь швидше ніж коронавірус.

Зниження продуктивності працівниківКоли у березні вся команда видавництва переходила на віддалений режим роботи, базова організація завдань залишилася незмінною. Кожен зі співробітників продовжував виконувати свою роботу у межах обов’язків та у звичному для себе обсязі. Ми не проводили жодних скорочень і, відповідно, заробітна плата за березень була виплачена всім працівникам у повному розмірі.

Але за місяць карантину ситуація дещо змінилася: рівень продуктивності праці падає. Очевидно, що невтішні новини про нові випадки хвороби по всій Україні та постійне перебування «у чотирьох стінах» серйозно впливає на залученість у робочі завдання. Складність ситуації доповнює ще й те, що суттєво зменшується прихід грошей на рахунках видавництва. Велике питання, як платити зарплату та що у цьому випадку робити керівнику бізнесу? На цей момент наше рішення таке: оплатити виконану роботу всім працівникам хоча б частково.

Нова увага до художньої літературиНа сьогодні 51% книжок, які видає Vivat — це дитяча література. І попит на таку літературу постійно високий: батьки, в першу чергу, думають про книжки для власних дітей, а вже потім — для самих себе. Хоча і за час карантину в сегменті дорослої літератури, яку має у своєму портфелі видавництво, змінилися лідерські позиції. Ще на початку року більше продавалися книжки у жанрі нон-фікшн. Все, мабуть тому, що читачі, в першу чергу, думають про корисність такої літератури, а далі вже — про задоволення від читання. Але за перші тижні карантину ситуація кардинально змінилася: більшість замовлень з нашого інтернет-магазину стосуються переважно художньої літератури. Можу тільки припустити, що в такий спосіб українці просто хочуть відволіктися від тривожної буденності.

Коронавірус змінює нашу реальність, але у будь-якій негативній ситуації завжди знайдеться хоча б 1% позитиву. Вже зараз можу сказати, що робота стала більш гнучкою та адаптивною до нових умов. За місяць всі бізнес-процеси у видавництві вдалося підлаштувати під формат віддаленої роботи, а працівникам навчитися формувати звітність про виконані завдання «з дому». Як наслідок, виникає цілком очевидне питання, чи взагалі всім треба повертатися в офіс після завершення карантину?

Розумію, рано чи пізно все піде в digital і теперішня ситуація — лише привід задуматися, як організовувати роботу своєї команди в нових умовах. Найбільше лякає інше. Не зовсім зрозуміло, коли ми повністю вийдемо з карантину та яких збитків після цього зазнає український видавничий бізнес.


Джерело: nv.ua/