м. Харків, 61037, вул. М. Гомоненка, 10
Vivat книжковий
інтернет-магазин

5 ознак низького EQ + 5 способів його «прокачки»

28.02.2020

Розвинений емоційний інтелект – перевага сильних світу цього. Численні дослідження науковців давно довели, що саме розуміння своїх та чужих емоцій, вміння керувати ними роблять людину багатою, успішною та просто щасливою. Тож пропонуємо вивчити «симптоматику» низького EQ, опанувати власні емоції та врешті-решт досягти приголомшливих вершин!

 

Ознаки низького емоційного інтелекту

 

1.     Ви не розумієте власних емоцій. В дитинстві батьки не вчили вас прислухатись до себе, а сильні почуття (гнів, пристрасть, розчарування) радили приховувати. Результат: ви не можете чітко визначити, що відчуваєте, не здатні «розібрати» емоцію на складники. В момент роздратування спитайте себе: чому я так почуваюсь? Як не знаходите відповіді, то маєте проблему.

2.     Емоції нерідко виявляються сильнішими за вас. Сварите дітей, коли хвилюєтесь за них? Кричите та грюкаєте дверима, з’ясовуючи стосунки із коханою людиною? Не знаходите в собі сил, аби побороти відчай або зневіру? Все це – ознаки низького EQ.

3.     У вас виникають труднощі зі спілкуванням. Емпатія (здатність розуміти та відчувати емоції інших) є ключовим складником EQ. А її відсутність нерідко стає причиною конфліктів та непорозумінь із оточуючими. Якщо ви самотні, часто конфліктуєте з батьками, дітьми, колегами та друзями, варто замислитись, можливо причина саме у нестачі емоційного інтелекту?

4.     Вам складно виходити з конфліктних ситуацій. Одна сварка тягне за собою подальші конфлікти, спроби налагодити стосунки з близькими перетворюються на скандал, під час якого ви майже не контролюєте себе? Це свідчить про нездатність подивитись на ситуацію очима опонента, зрозуміти його емоції та, відповідно, прийти до компромісного вирішення конфліктної ситуації.

5.     Ви погано реагуєте на зміни. Люди, у яких розвинений емоційний інтелект, зазвичай доволі гнучкі – воно швидко адаптуються до будь-яких змін і чекають на них замість того, аби боятися.

Як «прокачати»EQ


1.    Практикуйте усвідомленість. Це може видатися дивним, але більшість людей у 21 столітті гадки не має, на що витрачає половину свого часу. Ми автоматично гортаємо стрічку у соціальних мережах, читаємо новини, переписуємося із друзями. Спробуйте контролювати свою діяльність: фіксуйтеся на тому, що робите просто зараз, підбивайте підсумки кожного прожитого дня.

Те саме стосується емоцій. Намагайтеся аналізувати власні переживання, визнавати їх і розмірковувати про те, чому саме зараз ви відчуваєте страх, паніку, гнів, захоплення абощо.

2.     Мотивуйте себе. Якщо ви відчуваєте порожнечу, ніщо вас не втішає і не вмотивовує… просто почніть робити щось. Зазвичай ми починаємо отримувати задоволення від роботи або спілкування вже у процесі, тож не варто чекати, що натхнення наздожене вас до того, як ви почнете бігти.

3.     Співпереживайте. Коли хтось вас дратує, викликає нерозуміння, спробуйте «влізти у шкіру» цієї людини замість того, аби просто злитися. Проаналізуйте життєві обставини опонента, подумайте, про що він мріє, чого боїться. Це допоможе зрозуміти мотиви поведінки оточуючих та знайти з ними спільну мову.

4.     Віднайдіть власні цінності. Наскільки б швидко не змінювався світ, базові цінності залишаються сталими упродовж багатьох десятиліть. Вони – базис нашого внутрішнього і соціального життя. Для того, аби твердо стояти на ногах, визначте власні пріоритети, знайдіть відповідь на питання про те, що ви по-справжньому цінуєте: своїх дітей, кохану людину, батьків, роботу або можливість подорожувати? Відповіді можуть бути різними, головне, аби вони були по-справжньому вашими, а не нав’язані стереотипами.

5.    Розвивайте емоційну пам’ять. Хороший спосіб – завести щоденник. Описуйте у ньому свої переживання, навіть ті, які на перший погляд видаються незначущими. Аналізуйте свої емоції та поведінку, занотовуйте, що хотілося б відкоригувати у майбутньому. Хороша ідея – записувати свої спостереження за оточуючими.

І, звісно, задля того, аби розвинути емоційний інтелект, читайте відповідні книжки. Фундаментальні твори про емоційний інтелект варті витраченого часу, адже винагородою за зусилля стануть внутрішній спокій та гармонія із зовнішнім світом.

Читай. Мрій. Дій.