м. Харків, 61037, вул. М. Гомоненка, 10
Vivat книжковий
інтернет-магазин

10 дієвих порад для тих, у кого проблеми із самооцінкою

23.01.2020

Хто відчуває власну привабливість, той і стає привабливим. Так казав Йоганн Вольфганг фон Гете. Немає жодних причин сумніватись у життєвій мудрості видатного філософа. Тим більше, що будь-який сучасний психолог із ним погодиться, додавши, що добра частка проблем (особистих, кар’єрних тощо) в житті людини походить саме від недостатньої любові та поваги до себе. Тож озброюємось корисними порадами, та розпочинаємо боротьбу із комплексами та невпевненістю!

По перше, щоб не наробити біди та не перетворитись з нормальної людини на нарциса, визначимо головні «симптоми» низької самооцінки:

1.     Ви занадто самокритичні. Щоб не робили, результат завжди видається вам незадовільним. Ви любите картати себе і нерідко думаєте про те, що ні на що не здатні.

2.     Ви не звертаєте уваги на свої потреби. Натомість, робите все, аби догодити іншим. Купуєте подарунки близьким та друзям замість того, аби придбати нову сукню для себе чи вирушити в омріяну подорож.

3.     Ви дуже переймаєтесь через думку оточуючих про вас. Критика, об’єктивна чи не дуже, сприймається наче апокаліпсис, а одна думка про те, що ви комусь не подобаєтесь, викликає жах та сильне бажання щось змінити в собі чи у власній поведінці.

4.     Ви дозволяєте іншим вирішувати за себе. Ваші батьки, чоловік, дружина або дитина має більше прав розпоряджатись вашим життям, аніж ви самі.

5.     Ви приховуєте почуття. Відкритись комусь для вас означає стати вразливим і зазнати болю відмови чи гіркоти глузування.

Якщо розпізнали в собі один або більше «симптомів» низької самооцінки, час негайно братись за виправлення ситуації.

Як покращити самооцінку?

Кілька дієвих порад:

1.     Не будьте до себе занадто суворими. Якщо ви припустились помилки, це не робить вас невдахою або поганою людиною. Будь хто має право на помилку. І ви – не виключення. Замість того, аби докоряти собі, не забувайте акцентувати увагу на власних успіхах, навіть не дуже значних. Привід похвалити себе, повірте, знайдеться завжди.

2.     Слідкуйте за власним здоров’ям. Тільки в здоровому тілі може бути здоровий дух. Регулярні тренування дозволять вам насолоджуватись власною фізичною формою. До того ж, спорт розвиває силу характеру, наполегливість і стресостійкість.

3.     Виглядайте впевнено. Стежте за тим, як тримаєте спину, голову, за своєю вимовою та голосом. Мова вашого тіла має посилати однозначний сигнал – «я впевнена у собі людина». Отримуючи ці невербальні сигнали, оточуючі ставитимуться до вас із більшою повагою, в результаті зростатиме і ваша повага до себе.

4.     Не порівнюйте себе з іншими. Не витрачайте час роздивляючись фото струнких моделей чи успішних бізнесменів у соціальних мережах – така практика у будь-кого розів’є комплекси. Пам’ятайте: те, що ви бачите в мережі – це не реальність, а вигаданий світ. Порівнюйте себе тільки із собою вчорашнім, аналізуючи власні зміни, зовнішні та внутрішні.

5.     Заведіть щоденник. Але не для того, щоб висловлювати в ньому власну невпевненість та писати про невдачі. Нехай це буде щоденник ваших досягнень. Намагайтесь робити записи в ньому щодня. Почали вивчати англійську, відстояли власну позицію у розмові з шефом, успішно завершили робочий проект, - будь-які досягнення мають значення.

6.     Оточіть себе правильними людьми. Уникайте «друзів», які невпинно критикують вас та висловлюють сумніви щодо ваших цілей. Вплив оточення на людину важко переоцінити, тож оточіть себе впевненими в собі, цілеспрямованими та позитивними людьми, які надихають.

7.     Займіться благодійністю. Допомога нужденним – чи не найкращі ліки від низької самооцінки.

 

 

Читай. Мрій. Дій.